Advertisement

Norveç Merkez Bankası, 50 doların altındaki petrolün Batı Avrupa’nın en büyük petrol üreticisini resesyona sürükleme riskine karşın, faiz oranını sabit bırakarak rekor düşük seviyede tuttu.

Merkez bankası, gecelik mevduat faizi’ni yüzde 0.75 seviyesinde bıraktı. Bloomberg anketine katılan 17 ekonomistten 16’sının tahmini karara paralel gerçekleşirken, sadece bir ekonomist faiz indirimi öngördü. Norveç kronu euro karşısında, yerel saatle 11:47’de yüzde 0.7 tırmanarak 9.30 seviyesinden işlem gördü.

Danske Bank analisti Kjaer Lomholt, “Kron, Aralık’ta faiz indirimine dair besbelli ipucuyla bir çeşit rahatlama rallisi yaşadı. Bu, kronun değerlenmesini tetikleyici bir gelişme değil” dedi.

Eylül ayında, faiz oranlarında beklenmedik bir şekilde artışa giden politika yapıcılara göre, petrole bağımlı ekonomi, zayıf krona ve hükümet teşviklerine rağmen düşünülenden fazla yavaşlıyor. Norveç Merkez Bankası, gelecek yıl faizin daha fazla indirime gideceği yönünde beklenti oluşturan Eylül ayı sinyaliyle ilgili bir güncelleme yapmadı.