Advertisement

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD),Türkiye'nin bu yıl sonunda yüzde 3 büyüme kaydetmesinin beklendiğini belirtti.

EBRD'nin Londra'daki genel merkezinde açıklanan "Bölgesel Ekonomik Görümüm" raporunda, "Türkiye'nin ekonomik büyümesine ilişkin öngörülerimiz değişmedi. Bu yıl yüzde 3, 2016 yılında ise yüzde 2,8 büyüme kaydedilmesini bekliyoruz" ifadesi kullanıldı.

Mevcut büyüme projeksiyonlarının Türkiye'nin büyüme potansiyelinin altında olduğunu belirten EBRD, "Zayıf iç talep 2016 yılında ihracat cephesinde iyileşme kaydedilmesiyle dengelenebilir. Düşük iç talep ve emtia fiyatları ithalat faturasını azaltırken, Avro Bölgesi'ndeki büyüme Türkiye'nin ihracatını destekliyor" değerlendirmesine yer verildi.

Raporda ayrıca Türkiye'nin ABD Merkez Bankası'nın politika faizini artırması durumunda gelişmekte olan ekonomilerden olası sermaye çıkışı riskine karşı hassas olduğu belirtildi.

EBRD bu yıl içerisinde sığınmacı krizinin artarak bölge ekonomilerini de etkilemeye başladığının altını çizerek, "Türkiye'nin 2 milyonunun üzerinde sığınmacıya ev sahipliği yaptığı tahmin ediliyor. Ürdün'ün nüfusunun yaklaşık beşte birini de sığınmacılar oluşturuyor. Bu büyük sığınmacı akışı bazı durumlarda kamu finansmanını ve istihdam piyasasını zorluyor" değerlendirmesinde bulundu.

Raporda, "Sığınmacılar için Güneydoğu Avrupa'da transit ülke durumunda olan, tıbbi, gıda ve konaklama yardımlarında bulunan ülkeler lojistik ve mali zorluklarla karşı karşıya kalıyor" ifadesi kullanıldı.

Batı Avrupa ülkelerinin Avrupa Merkez Bankası'nın para politikasının yansımalarından olumlu yönde etkilendiğini belirten EBRD, bankanın operasyon ve yatırımlarını yürüttüğü bölgelerin toplam büyümesinin bu yıl 0,2 azalarak yüzde 1,6'ya gerilemesinin beklendiğini de kaydetti.

Raporda Ukrayna ekonomisinin bu yıl yüzde 11,5 daralmasının beklendiği, Çin'deki yavaşlama risklerini de n tahmin edilenden daha yüksek olduğu kaydedildi.

EBRD, Rusya ekonomisinin bu yıl sonunda yüzde 4,2, gelecek yıl ise yüzde 1,2 daralmasının beklendiğini belirterek, düşük enerji fiyatlarına uyum sağlanmasıyla resesyonun önümüzdeki yıl hafifleyebileceğini kaydetti. 

 

 

AA