Advertisement

Sanal para bitcoin’un fiyatı, MMM isminde, saadet zincirine benzeyen bir “sosyal finans ağı” nedeniyle Çarşamba günü bir yılın zirve seviyesine ulaştı.

Yolsuzluk suçundan hapis cezasına çarptırılmış eski bir Rus parlamento üyesi Sergey Mavrodi’nin buluşu olan MMM’e dahil olmak isteyen yeni üyeler, sisteme girebilmek için bitcoin almak durumunda. Her ay yüzde 30 getiriye ek olarak yeni üye getirme karşılığı bonus dağıtılması vaat edilerek sisteme dahil edilen yeni üyeler, diğer üyelere “karşılıklı yardım” adı altında bitcoin gönderiyorlar.

2008 yılında bilinmeyen bir matematikçi tarafından geliştirilen Bitcoin’un fiyatı, Çarşamba günü son yükselişte yüzde 20’den fazla artarak 490 doların üzerine tırmandı. Herhangi bir otorite tarafından kontrol edilmediği için, teknolojistler ve özgürlükçüler tarafından savunulan para birimi, 2014 yılında gelecek vaat ettiği düşünülen Bitcoin Borsası MT Gox’un kapanışının ardından değerinin dörtte üçünü kaybetmişti. Geçen ay bankacılar, Bitcoin’un altındaki “blockchain” isimli teknolojiye karşı artan ilgilerini ifade ettiler.  

Geçen ay fiyatı ikiye katlanan sanal para, sadece Çarşamba günü yüzde yirmi oranında değer kazandı. Böylece, dünyadaki toplam bitcoin stoğunun piyasa değeri yedi milyar doları geçmiş oldu.