Advertisement

ABD hisse senetleri, Fed'in bu yıl faiz artırımına gidebileceği ihtimali nedeniyle, yatırımcıların dikkatlerini ABD ekonomisinin para politikasının sıkılaştırılması ile başa çıkacak denli güçlü olup olmadığını analayabilmek için Cuma günü açıklanacak olan istihdam verilerine çevirmeleri ile birlikte, üç ayın en yüksek seviyesi yakınında yatay kapandı.

Hisse senetleri seans boyunca, bankalardaki rallinin, sorunlu ilaç üreticisi Valeant Pharmaceuticals International Inc.'de satış dalgasının yenilenmesi sonrası tetiklenen kayıpları silmesinin etkisiyle, kayıp ve kazanç bölgeleri arasına dalgalandı. Emtia üreticilerindeki zayıflık da hisse senetlerinin üst üste ikinci günde de yükselememesine yardımcı oldu.

Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi dün yüzde 0.1 düşüşle günü 2,099.93 puandan kapadı. Endeks easn içinde yüzde 0.6'ya kadr genişlettiği kaybının büyük bölümünü geri aldı. Dow Jones Endeksi 4.15 puan ya da yaklaşık yüzde 0.1 düşerek 17,863.43 puandan kapandı. Nasdaq Bileşik Endeksi, Qualcomm Inc. ve Celgene Corp.'un finansallarının hayalkırıklığı yaratmasının ardından yüzde 5'in üzerinde değer kaybetmesinin etkisiyle yzde 0.3 geriledi.

Los Angeles'ta Wedbush Securities Inc. hisse senedi işlemleri idari direktörü Michael James, "Eğer Cuma açıklanacak olan istihdam raporu Aralık ayında faiz artırımını işaret ederse, bu durum piyasa üzerinde baskı oluşturacaktır. Bugün (dün) kesin olan yegane şey, her iki yönde de önemli fiyat hareketlerinin olacağı," dedi ve "Valeant'taki çöküş sağlık-bakım hisseleri üzerinde baskı oluşturmaya devam ediyor" şeklinde görüş bildirdi.