Advertisement

DoubleLine Total Return Bond Fund adlı 50.5 milyar dolarlık fonu bu yıl muadillerinin yüzde 94'ünden daha iyi performans gösteren Jeffrey Gundlach, Fed'in faiz artırımına gitmemesi gerektiğini, zira ekonominin daha fazla kırılganlık işareti vermekte olduğunu ve bu adım için desteğin sınırlı kaldığını söyledi.

DoubleLine Capital'ın kurucularından Gundlach, dün Newport Beach, California'da bir yatırım konferansında yaptığı konuşmada, "Fed'in Aralık ayında faiz artırımına gidip gitmeme kararı yazı-tura oyununa döndü ve bu, faiz artırmamaları gerektiği anlamına geliyor," dedi ve "Para politikasını yazı-tura ile belirlememelisiniz" şeklinde görüş bildirdi.

56 yaşındaki Gundlach, Janus Capital Group Inc.’ten Bill Gross ve BlackRock Inc. İdari direktörü Director Rick Rieder'ın da aralarında bulunduğu diğer bazı tahvil fonu yöneticilerinin acil harekete geçilmesini istemelerinin aksine, ekonominin halen Fed'in düşük faiz şeklindeki teşviğine ihtiyaç duyduğunu kaydederek, 2015 yılında faiz artırımını eleştiriyor. Gross, Eylül ayı raporunda, Fed'in "sıfır faizden çıkması" gerektiğini kaydetti.

Rieder, ETF.com Fixed Income konferansında, Gundlach'tan önce yaptığı konuşmada, "Birkaç ay boyunca adım atmaları gerektiğini düşündüm" dedi.

Bloomberg tarafından derlenen verilere göre, traderlar, Fed'in 2006'dan bu yana ilk faiz artırımını Aralık toplantısında gerçekleştirme ihtimalini yüzde 56'ya çıkardı. Fed Başkanı Janet Yellen, Çarşamba günü Kongre'de yaptığı konuşmada, ekonomik verilerin iyi çıkması durumunda, Aralık ayında faiz artırımının "canlı bir olasılık" olduğunu kaydetti.

Gundlach, düşük ya da negatif enflasyon, gelişen piyasalardaki sıkıntılar, düşük petrol fiyatarı, ücret artışlarındaki durgunluk ve güçlü dolar gibi faktörlerin, Yellen'ın ekibi için Fed Fonları oranını (FED'in gösterge faizi) yükseltmeye başlaması konusunda zamanı kötüleştirdiğini söyledi. Gundlach, Fed'in faiz artırımı üzerinde durduğu Eylül toplantısı öncesi de aynı konumdaydı.

Gundlach, 8 Eylül'de, Fed'in faiz toplantısından bir hafta önce, yaptığı değerlendirmede, "Tüm bu faktörler, yüksek sesle, 'Janet, faizi artırma' diye bağırıyor" demişti. Ekim ayında, Gundlach, Reuters'e yaptığı değerlendirmede, "Eğer Fed bu zorluklarla birlikte faiz artırırsa, durumu daha da kötüleştirir" dedi.

Los Angeles merkezli şirket, Perşembe günü yaptığı açıklamada, temel olarak mortgage destekli menkul kıymetlere yatırım yapan DoubleLine Total Return'e, Ekim ayında 1.24 milyar dolarlık giriş olduğunu ve bunun sonucu fondaki toplam varlıkların 50.5 milyar dolara çıktığını duyurdu.