Advertisement

Asya hisse senetlerinin birçoğu, yatırımcıların, ekonominin on yıldan bu yana yapılacak ilk faiz artırımına hazır olup olmadığına ilişkin sinyal verecek ABD istihdam verisini beklemesiyle beraber yükseldi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi’nde düşen her iki hisse senedine karşılık üç hisse senedi yükseldi. Endeks, Tokyo saatiyle sabah 09:01’de 134.81 seviyesinde yatay seyretti. Ekonomistler, Cuma günü gelecek olan Ekim ayı tarım dışı istihdam raporunda, işgücünde 150,000 artış bekliyorlar. İstihdam verisi, Eylül ayında 142,000 seviyesinde gerçekleştirmişti. Bu hafta Janet Yellen’dan Atlanta Fed Başkanı Dennis Lockhart’a kadar birçok Fed yetkilisi, merkez bankasının gelecek verilere bağlı olduğunu belirtti. ABD borçlanma maliyetlerinin artışına yönelik beklentiler, Japonya ve Avrupa Merkez Bankaları’nın teşvik konusunda isteksiz davranmalarının da etkisiyle küresel hisse senedi piyasalarındaki ralliyi durgunluğa uğrattı.

 Melbourne’de IG Markets Ltd. analisti Angus Nicholson, “Piyasa, tarım dışı istihdam öncesi diken üstünde. ABD verileri karışık geliyor ama piyasa, bu hafta Fed’den gelen faizlerin bu yıl artabileceğine yönelik açıklamalara daha güçlü tepki verdi” dedi.   

Japonya’da Topix Endeksi, yenin dolar karşısında düşüşünü dördüncü güne taşımasıyla yüzde 0.3 yükseldi. Güney Kore’de Kospi Endeksi yüzde 0.2 düştü. Avustralya’da S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 0.6 azaldı. Yeni Zelanda’da S&P/NZX 50 Endeksi yatay seyretti.