Advertisement

Almanya'da sanayi üretimi Eylül ayında, Çin ve diğer gelişen ekonomilerdeki yavaşlamanın Avrupa'nın en büyük ekonomisini olumsuz etkilemesi ile birlikte, beklenmedik bir şekilde düştü.

Mevsimsel dalgalanmalardan ve enflasyondan arındırılmış rakamlarla, sanayi üretimi Eylül'de Ağustos ayına göre yüzde 1.1 düştü. Ağustos ayı verisi ise, yüzde 1.2 düşüşten yüzde 0.6 düşüşe revize edildi. Volatil bir eğilim gösteren bu verinin, Ekim ayında, Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre yüzde 0.5 artması bekleniyordu.

Almanya ekonomisi, ihracatı için kilit öneme sahip Çin ve diğer gelişen ülkelerdeki yavaşlamadan olumsuz etkileniyor. Almanya'nın  Euro Bölgesi dışındaki ülkelerden gelen fabrika siparişleri üçüncü çeyrekte yüzde 8.6 azaldı ve dikkatler, yatırım ve tüketimin artması ile destek bulacak iç harcamaların güçlendirilmesine çevrildi.

Ekonomi Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Alman endüstrisi, özellikle büyük gelişen ülkelerdeki yavaşlama ile birlikte, küresel ekonomideki hafif sıkıntıları hissediyor," dedi ve "Şirketler, üçüncü çeyrekte, imalat sanayi siparişlerindeki ılımlı iyileşmenin ışığında üretimi bir miktar azalttı. Sektörde iş dünyası güveni sektörde iyi kalmaya devam ediyor ve geçici bir zayıf dönemden geçildiğinden bahsediyor" şeklinde görüş bildirdi.

Sanayi üretimi üçüncü çeyrekte, önceki çeyreğe göre, imalat sanayi üretimindeki düşüşe bağlı olarak yüzde 0.3 geriledi. Eylül ayında, fabrika üretimi önceki aya göre yüzde 1.4 düştü.

Ekonomi Bakanlığı, Perşembe günü yaptığı açıklamada, imalat sanayi siparişlerimin Eylül ayında beklenmedik bir şekilde yüzde 1.7 gerileyerek, düşüşünü üçüncü aya taşıdığını duyurmuştu. Ifı enstitüsünün açıkladığı iş dünyası güven endeksi Ekim ayonda düştü ve son dört ayda ilk düşüşünü gerçekleştirdi.