Advertisement

Çin hisse senetleri, Hong Kong’daki işlemlerde, son kazançların kar beklentileri nedeniyle fazla şiştiği yönündeki spekülasyon ve yatırımcıların ABD tarım dışı istihdam verisini beklemesiyle, haftalık kazancının bir kısmını geri verdi.

Hong Kong’da işlem gören Çin hisselerini içeren Hang Seng China Enterprises Endeksi enerji şirketleri ve bankaların öncülüğünde yüzde 0.7 düşerek, öğle arasında 10,541.37 puan seviyesine geldi. PetroChina Co. ve China Shenhua Energy Co. hisse senetleri yüzde 2’den fazla değer kaybederken Industrial & Commercial Bank of China Ltd. hisseleri yüzde 1.4 azaldı. Şanghay Bileşik Endeksi, teknoloji ve tüketici firmalarının öncülüğünde yüzde 0.5 artarak 3,541.02 puan seviyesine yükseldi.

Çin hisseleri bu hafta Hong Kong ve Şanghay’da, hükümetin ekonomiyi destekleyecek 5 yılık planını açıklamasının ardından, aracı kurumların artışını takip ederek yükseldi. Kazançlar, karların daralmasına rağmen, değerlemeleri de yukarı çekiyor. Şanghay Bileşik Endeksi’nin 12 aylık kazancını takip eden yüzde 10’luk düşüşle beraber, endeksin fiyat kazanç oranı 18’de kaldı. Bu oran, Haziran yükselişinin zirvesinde ulaşılan 25’lik seviyenin altında kalırken, beş yıllık ortalamanın ise yüzde 38 üzerinde.

Hong Kong’da Shenwan Hongyuan Group Co.’dan William Wong, “Açıkça belli oluyor ki piyasa, ABD tarım dışı istihdam verisi öncesinde temkinli davranıyor ve kar topluyor. Hong Kong’da işlem hacmi çok zayıf seyrediyor. Çin ise politika üretme konusunda daha aktif ve bu nedenle piyasa orada daha çok önlem bekliyor” dedi.