Advertisement

Petrol, ABD'de ham petrol stoklarının arttığı bir ortamda, son üç haftanın en büyük iki günlük rallisini gerçekleştirmesinin ardından, düşüşünü varil başına 45 dolar civarında durdurdu.

Vadeli kontratlar New York'ta yüzde 0.8 yükseldi ve haftalık kaybını bir miktar daralttı. ABD'de stoklar, Çarşamba günü hükümet verilerinin gösterdiği üzere, altıncı hafta üst üste, mevsim ortalamasının 100 milyon varil üzerinde kalmaya devam etti. Suudi Arabistan, rafinerilerin daha fazla kazanç sağladığı Asya'ya yaptığı satışlarda tüm petrol çeşitleri için fiyatları artırdı.

Ham petrol fiyatları son bir yılda, Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu'nun (OPEC) ortak kotanın üzerinde üretim yapmaya devam etmesi ile birlikte, küresel arz fazlasının süreceği beklentilerine bağlı olarak, yüzde 40'tan fazla değer kaybetti. Dolar, Fed Başkanı Janet Yellen'ın 2015 yılında faiz artırımının mümkün olabileceğini işaret etmesinin ardından, üç gün üst üste yükselmesi sonrası sakin seyrediyor.

Sydney'de CMC Markets şef stratejisti Michael McCarthy, WTI petrolünün 43 dolar ile 53 dolar arasında işlem göreceği tahmininde bulundu ve "Piyasanın bir şekilde arz taraflı bir tepki görmesi gerekiyor," dedi. McCarthy, eğer birşey değişmezse, petrolün muhtemelen bu aralığın alt sınırının da altına ineceğini sözlerine ekledi.

Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, 34 sent düşüşle varil başına 45.54 dolara kadar indikten sonra, Hong Kong saati ile 14:24'te 45.48 dolara geldi. Fiyatlar Perşembe günü sonu itibariyle iki günlük sürede yüzde 5.6 geriledi ve bu, 13 Ekim'den bu yana en büyük iki günlük kaybı işaret ediyor. Vadeli kontratlarda işlem hacmi son 100 günün ortalamasının yaklaşık yüzde 46 altında. WTI bu hafta yüzde 2.4 geriledi.

Aralık vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında 31 sent yükselerek varil başına 48.29 dolara çıktı. Fiyatlar bu hafta yüzde 2.6 geriledi. Avrupa gösterge petrolü ile ABD göstergesi arasındaki fiyat farkı 2.83 dolar oldu.

ABD'de petrol stokları, Enerji Enformasyon İdaresi'nin Çarşamba günü açıkladığı verilere göre, 30 Ekim haftasında 2.65 milyon varil artarak 482.8 milyon varile çıktı ve Nisan ayından bu yana en uzun haftalık çıkış serisini gerçekleştirdi. Üretim ikinci haftada da artarak günlük 9.16 milyon varile ulaştı.