Advertisement

Perakende satış hacmi, eylülde aylık bazda yüzde 0,6, yıllık bazda ise yüzde 0,2 azalış gösterdi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), eylül ayına ilişkin perakende satış hacim endeksini açıkladı.

Buna göre, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi, eylülde bir önceki aya göre yüzde 0,6 düştü. Söz konusu ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 2,3 arttı, otomotiv yakıtı hariç gıda dışı satışlar yüzde 2,4, otomotiv yakıtı satışları da yüzde 0,3 azaldı.

Gıda dışı sektörlerin bir önceki aya göre değişimi incelendiğinde bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 4,5, elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 2,5, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 3, posta veya internet üzerinden satışlar yüzde 1,5 azaldı, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 1,8 arttı.

- Yıllık bazda düşüş yüzde 0,2

Takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi, eylülde geçen yılın aynı ayına göre yüzde 0,2 azaldı. Bu dönemde gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 8,9, otomotiv yakıtı satışları yüzde 8,2 arttı, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) ise yüzde 8,8 azaldı.

Gıda dışı sektörlerin yıllık bazda değişimi incelendiğinde bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 10,7, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 13,2, elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 10,2 azalırken, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 4,8, posta veya internet üzerinden satışlar ise yüzde 5,3 artış gösterdi.

- Perakende ciro

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro, eylülde bir önceki aya göre yüzde 0,1 düştü. Söz konusu ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 2,6 arttı, otomotiv yakıtı hariç gıda dışı satışları yüzde 1,5, otomotiv yakıtı satışları yüzde 0,9 geriledi.

Takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro ise eylülde geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3,3 artış kaydetti. Anılan dönemde gıda, içecek ve tütün satışlarında yüzde 18,4 arttı, otomotiv yakıtı hariç gıda dışı satışlarında yüzde 1,5 ve otomotiv yakıtı satışlarında yüzde 4 düşüş yaşandı.

- Yılın 3. çeyreği

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi yılın 3. çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,4 arttı.

Takvim etkilerinden arındırılmış perakende satış hacmi ise bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 3,5 artış gösterdi.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro da yılın 3. çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 1,1 artış kaydetti.

Takvim etkilerinden arındırılmış perakende ciro ise bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 5,5 arttı.

AA