Advertisement

Gelişen piyasa hisse senetleri, bu ay kaydettiği en sert haftalık kazancı, yatırımcıların Fed’in faiz indirimine dair ipucu verebilecek ABD istihdam raporunu beklemesiyle birlikte, teknoloji hisseleri öncülüğünde geri verdi.

Taiwan’da Acer Inc., çeyrek dönem faaliyet zararı açıkladıktan sonra  yüzde 6 düşerken, Largan Precision Co., satışlardaki büyümenin yavaşlamasıyla yüzde 7.5 azaldı. Hong Kong’da işlem gören Çin hisse senetlerini içeren Hang Seng China Enterprises Endeksi, üç günlük yükselişini sonlandırırken, Malezya Ringiti, dolar karşısındaki yükselişini dördüncü haftaya taşımaya yöneldi. Seul’da Hanmi Pharmaceutical Co. hisseleri, Fransız ilaç şirketi Sanofi ile 435 milyon dolarlık lisans anlaşması imzalamasının ardından, güçlü yükseldi.  

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi, Hong Kong saatiyle 13:52’de, Perşembe günkü yüzde 0.5’lik kaybının üzerine bugün de yüzde 0.4 düşerek 860.31 puan seviyesine ulaştı. Gösterge bu hafta, Çin ekonomisinin denge bulduğuna ilişkin olumlu yaklaşımın artmasıyla yüzde 1.5 yükseldi. Bugün gelecek olan ABD istihdam verisi, dünyanın en büyük ekonomisinin parasal sıkılaştırmaya hazır olup olmadığına dair işaretler verebilir. Fed Başkanı Janet Yellen, gelecek ay faiz artışına gidilmesinin “olasılık dahilinde” olduğunu söylemişti.

Manila’da BDO Unibank Inc. baş piyasa stratejisti Jonathan Ravelas, “Yatırımcılar giderek savunmacı bir tutum sergiliyor ve gelecek ay gerçekleşebilecek bir faiz artırımına ilişkin ipuçları taşıyabilecek ABD istihdam verisini bekliyor. Çin’in ekonomideki yavaşlamayı yönetebileceği yönünde olumlu bir görüş hakim” dedi.  

Ravelas, gelişen piyasa şirketlerinin, gelişmiş ülke şirketlerine göre daha iyi performans göstereceğini belirterek, şirket hisselerinin zayıfken alınmasını tavsiye ediyor.