Advertisement

ABD Çalışma Bakanlığı’nın Cuma günü Washington’da açıkladığı verilere göre tarım dışı istihdam Ekim ayında yılın en büyük artışını kaydetti.

Tarım dışı istihdam 271 binle beklentinin üstünde arttı. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi 185 bin artış olması yönündeydi. Bloomberg anketine katılan 75 ekonomistin tahminleri 75 binle 250 bin aralığında değişiyordu.

Ortalama haftalık kazançlar Ekim'de aylık %0.4 artışla 2009 Temmuz ayından bu yana en yüksek seviyeye yükseldi. Beklenti %0.2 artıştı.

İşsizlik 2008'den beri en düşük seviyede

Ülkede işsizlik oranı da %5'le beklentiler doğrultusunda gerçekleşti ve Nisan 2008'den beri en düşük seviyeye indi. Ortalama saatlik ücret artışı yıllık %2.5 ile 2009'dan beri en yüksek seviyede gerçekleşirken işgücüne katılım Ekim'de %62.4'le beklentilere paralel gerçekleşti.

High Frequency Economics'ten Jim O’Sullivan, "İstihdamda artış güçlü kalmaya devam ediyor" dedi ve "Çıkan mesaj şu: Son yavaşlama abartılıydı. İstihdam oranı ne kadar yüksekse Fed'in faiz adımını Aralık'ta atma ihtimali o kadar yüksek" dedi.

Eylül verisi aşağı yönlü revize edildi

Eylül ayı tarım dışı istihdam verisi de 142 binden 137 bine revize edildi. Önceki 2 ay için yapılan revizyonlar istihdamda toplam 12 bin kişilik artışa neden oldu. Yine de istihdamda Ağustos ve Eylül ortalaması 145 bin oldu.

Fed'in faiz artırımına gitme konusundaki ön koşullardan biri, işgücü piyasasında biraz daha iyileşmenin olması. Bu nedenle tarım dışı istihdam verisi Fed için büyük önem teşkil ediyor. Fed yetkilileri Ekim ayında, bir sonraki toplantıda faiz artırımını değerlendireceklerini söylerken Fed Başkanı Janet Yellen de bu hafta yaptığı açıklamada, Aralık ayının "canlı bir olasılık" olduğunu belirtmişti.