Advertisement

Dolarda ralli yeniden başladı.

ABD para biriminin 10 önemlş para karşısındaki göstergesi Bloomberg Dolar Spot Endeksi Cuma günü, Fed'in Aralık ayında faiz artırımına gideceği beklentisinin iyice güçlenmesinin ardından, 11 yıl öncesine kadar giden veriler dikkate alındığında, en yüksek seviyesine çıktı.

New York'ta Citigroup Inc. G-0 Döviz strateji müdürü Steven Englander, "Dolar daha da yükselmeye hazırlanıyor. Bu, adeta 'patlama' yapan Cuma günkü ABD istihdam verisi sonrası, Fed'in bu yıl faiz artırımına gitmesi için durumun iyice güçlenmesinden dolayı" dedi.

ABD doları, Fed'in faiz artırımına gideceği beklentileri güçlenirken, daha önce görülmemiş büyüklükte teşvik programı uygulayan Avrupa ve Japonya merkez bankalarının paralarının gevşemesi ile birlikte, Temmuz 2014'ten bu yana ralli yaptı. Son aylarda, dolardaki yükseliş, olumsuz çıkan ekonomik verilerin Fed'in faiz artırımının zamanlamasına ilişkin belirsizlik yaratmasından dolayı zayıfladı. Cuma günü açıklanan istihdam verisi ise bu endişeleri ortadan kaldırdı.

San Mateo, California'da Franklin Templeton'ın sabit getirili menkıl kıymetler grubunun direktörü Roger Bayston, "Doların euro ve yen karşısındaki çıkışına devam etmesini bekliyoruz ve buna göre pozisyonumuzu aldık" dedi.

Dolar euro karşısında, Cuma günü altı ayın en yüksek seviyesine çıkmasının ardından, geçen hafta yüzde 2.4 değer kazanarak 1.0741 seviyesine çıktı. ABD doları yen karşısında yüzde 2.1 tırmanarak 123.13 seviyesine ulaştı. Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 1.9 güçlenerek 1,232.53 seviyesine yükseldi.

ABD'de Cuma günü açıklanan Ekim ayı tarım dışı istihdam verisi 271,000 arttı. İstihdam böylelikle bu yılın en hızlı artışını gerçekleştirdi ve Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerinin tümünün tahminlerinden daha iyi çıktı. İşsizlik oranı yüzde 5 ile son yedi yılın en düşük seviyesine inerken, ortalama saatlik kazançlar yıllık bazda 2009'dan bu yana en hızlı artışını gösterdi.

"Çılgınca Destekleyici"

Londra'da Saxo Bank A/S döviz strateji müdürü John Hardy, "Doların daha da güçlenmesi için çok destekleyici," dedi ve "Veriler Aralık ayında Fed'in faiz artırımına gitmesini çılgınca destekliyor" şeklinde görüş bildirdi.

Bloomberg'in derlediği vadeli işlemler verilerine göre, merkez bankasının Aralık ayında faiz artırımına gitmeolasılığı yüzde 68'e çıktı. Bu olasılık, veri açıklanmadan önce yüzde 56 ve Fed'in son politika toplantısından bir gün öncesi olan 27 Ekim'de yüzde 35 seviyelerindeydi. Bu hesaplama, ilk faiz artırımından sonra efektif fed fonları oranının (gösterge faiz) ortalama yüzde 0.375 seviyesinde kalacağı varsayımına dayanıyor.

Traderlar, Aralık toplantısında faiz artışı olacağına ilişkin bahislerini, Fed yetkililerimin son politika açıklamasında doğrudan Aralıkayı toplantısını işaret etmelerinin ardından artırdı.

Döviz traderları, ABD ekonomisinde büyümenin Fed'in faiz artırımı ile başa çıkıp çıkamayacağını anlamak için,  gelecek hafta açıklanacak olan perakende satışlar ve üretici fiyatları verilerini izleyecek.

Londra'da Capital Economics Ltd. piyasa ekonomisti Brian Davidson, "Ralli, özellikle yen ve euro karşısında daha da sürecek," dedi ve "Cuma günkü döviz hareketleri, şirketimizin  euronun bu yıl 1.05 dolar ve 2016 sonunda parite seviyesine (1 dolar = 1 euro) ulaşacağı şeklindeki tahminini güçlendiriyor" şeklinde konuştu.

BU HABERE YORUM YAZ
 
08 Kasım 2015 Pazar, 18:58 Misafir bir dolar üçbuçuk liradır normal, 10 senede 3 kat artmamış bir dolar tl kuru var enflasyonun çook altında kaldı doların artışı...