Advertisement

Faizin artırılacağı beklentisi artık ABD'li hisse senedi yatırımcıların moralini fazla bozmuyor.

Altı yıldır süren boğa piyasasının temelinin artık çökeceği yolunda güçlenen piyasa beklentisi, Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi'nin Ağustos ayından bu yana gösterdiği yüzde 12'lik ralliyi fazla yavaşlatamadı. Hiss senedi göstergeleri, bu yılın en iyi aylık performansını gösteren istihdam verisinin Fed'in Aralık ayında faiz artırımına gideceği beklentisini güçlendirmesine karşın, yükselişlerini altıncı haftaya taşıdı.

Küresel finans piyasalarındaki kargaşanın azalması ve Asya'dan Avrupa'ya, ekonomilerin istikrar kazanmakta olduğuna ilişkin işaretler ile birlikte, ABD'de istihdamda görülüne güçlü yükseliş, ABD ekonomisinde büyümenin Fed'in yaklaşık 10 yıl sonra yapacağı ilk faiz artırımı ile başaçıkabilecek denli güçlü olduğu spekülasyonunu kuvvetlendirdi.

New York'ta Voya Investment Management şef piyasa stratejisti Douglas Cote, "Büyümenin zayıfladığı ya da yavaşladığına ilişkin herhangi bir endişe bu görüşü değiştirir," dedi ve Bu veri Aralık ayında faiz artırımı beklentisini güçlendirdi, ancak nihayetnde güçlü ekonomik büyüme şirket karlarına olumlu yansıyacaktır" şeklinde görüş bildirdi.

S&P 500 Endeksi geçen hafta yüzde 1 yükseldi ve haftanın sonunda gevşemeden önce, Salı günkü yükselişle, tüm zamanların en yüksek seviyesinin 20 puan uzağına kadar çıktı. Bu yükselişler, Ağustos ayındaki düzeltmeden önce, endeksin 2015 yılının ilk yarısında oluşturduğu bantta kalmasını sağladı. Finans hisseleri, 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvillerinin faizinin kar beklentilerini artırmasının etkisi ile yükselişlerini hızlandırdı. Güçlenen dolar ise çok uluslu şirketler üzerinde baskı oluşturdu.

ABD'de Cuma günü açıklanan veriler, istihdamın bu yılın en hızlı aylık çıkışını gerçekleştirdiğini, ücret artışlarının hızlandığını ve işsizlik oranının yüzde 5'e düştüğünü gösterdi. Bu veriler, Fed Başkanı Janet Yellen'ın ekonominin güçlenmekte olduğunu ve yetkililerin Aralık ayında faiz artırımına hazırlandıklarını kaydetmesinin ardından geledi.