Advertisement

Çin'de ihracat düşüşünü dördüncü aya taşıdı ve ithalat 12 ay üst üste düşererek, aylık bazda kayıp serisini rekora genişletti. Bu durum, yavaşlayan küresel büyümenin olumsuz etkilerinin politika yapıcıları teşvikleri genişletmeye yöneltebileceğini işaret ediyor.

İhracat Ekim ayında dolar bazında yüzde 6.9 düştü ve bu oran, Bloomberg'in anketine katılan 31 ekonomistin tümümün tahminlerinden daha yukarıda gerçekleşti. Çin'in gerilemekte olan ağır sanayisinin kömür, demir ve diğer emtiaya yönelik talebinin azalması, ithalatın dolar bazında yüzde 18.8 azalmasına neden oldu. Bunun sonucu dış ticaret fazlası 61.6 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Yuan bazında ihracat yüzde 3.6 düştü. Dış satım Eylül ayında yüzde 1.1 gerilemişti. İthalat aynı dönemde yuan bazında yüzde 16 geriledi ve üst üste 12 ay aşağı yönde hareket etti. Dış alım Eylül ayında yüzde 17.7 gerilemişti. Dış ticaret fazlası 393.2 milyar yuan oldu.

Singapur'da IHS Global Insight Asya-Pasifik baş ekonomisti Rajiv Biswas, "Çin'in ihracatı, Avrupa Birliği ve Japonya gibi kilit piyasalardaki zayıf talepten dolayı, yapısal sorunlarla karşı karşıya kalmaya devam ediyor,"dedi ve "İhracat ayrıca, son yıllarda Çin'in dış satımı için hızlı büyüyüyen gelişen piyasalarda son dönemde görülen yavaşlamadan da etkileniyor" şeklinde görüş bildirdi.

Bu veriler, Çin Merkez Bankası'nın (PBOC), en sonuncusu Ekim ayında olmak üzere son bir yıldaki altı faiz inidirimine ve Ağustos ayında yuanı sürpriz bir şekilde devalüe etmesine karşın, halen ekonomik sıkıntılar karşısında güçlük çektiğini gösteriyor. Çin ekonomisi yılın üçüncü çeyreğinde yıllık bazda yüzde 6.9 büyüdü ve bu 2009'un ilk çeyreğinden bu yana en yavaş büyümeyi işaret ediyor. Öte yandan, tüm yıl için büyüme ise çeyrek yüzyıllık bir sürenin en zayıfı olmaya hazırlanıyor.

Çin'in yılın ilk 10 ayında Japonya'ya ihracatı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9 azalırken, Avrupa Birliği'ne ihracat, aynı dönemde, yüzde 3.7 düştü. Hong Kong'a yapılan dış satım ise söz konusu dönemde yüzde 11.7 geriledi.

Çin'in en büyük ticaret ortağı ABD'ye ihracatı Ocak-Ekim döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5.8 artarken, Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği'ne ihracat yüzde 4.2 arttı. Hindistan'a ihracat yüzde 8.9 artış gösterdi.

Çin Gümrük İdaresi'nin listesinde bulunan 10 önemli ticaret ortağının tümünden yapılan ithalat, ilk 10 ayda düştü. Avustralya'dan ithalat yüzde 25.7 azaldı.