Advertisement

Vadeli işlem traderlarının gözünde, Fed'in Aralık ayındaki toplantıda faiz artırımına gitmesi neredeyse kesin hale geliyor.

Traderlar, Fed'in Aralık ayında gerçekleştireceği bu yılın son toplantısında, sıfır seviyesi yakınında tuttuğu gösterge faizi artırma olasılığını yüzde 70 olarak görüyor. Bu olasılık, Cuma günü açıklanan ve beklenenden çok daha iyi çıkan ABD istihdam verisinden önce yüzde 56 seviyesindeydi. Bu hesaplama, ilk faiz artırımının ardındna, efektif fed fonları oranının (Fed'in gösterge faizi) ortalama yüzde 0.375 seviyesinde kalacağı varsayımıyla yapıldı.

New York'ta, ABD tahvil satışlarına teklif verme hakkı olan 22 piyasa yapıcı kuruluşlardan biri olan Jefferies Group LLC'nin devlet tahvilleri ekonomisti Thomas Simons, "Yol üstündeki bir engel açık bir şekilde ortadan kalktı," dedi ve "Kasım ayı istihdam raporunun, Aralık ayında faiz artırımına gidilmesini makul kılmak için bir patlama yapmak zorunda değil. Cuma günü açıklanan veriler, Fed'in bir çok kontrol kutusuna tamam işareti koymasına neden oldu: İyi ücret verileri, iyi istihdam" şeklinde konuştu.

Fed Başkanı Janet Yellen, geçen hafta yaptığı konuşmada, gelecek ayki toplantıda, eğer ekonomik veriler iyi çıkarsa, faiz artırımının "canlı bir olasılık" olduğunu söyledi.

ABD'de tarım dışı istihdam Ekim ayında, Eylül ayındaki 137,000'lik artışın ardından 271,000 arttı. Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, istihdamın 185,000 artması bekleniyordu. Ortalama saatlik kazançlar ise önceki aya göre yüzde 0.4 yükseldi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
08 Kasım 2015 Pazar, 11:15 Misafir vah vah ne olacak şimdi.