Advertisement

San Francisco Fed Başkanı John Williams, ABD ekonomisinin tam istihdamın en azından bir ölçümüne ulaştığını ve Ekim ayında faizi sıfır seviyesinde tutma kararının çok zorlu bir karar olduğunu söyledi.

Williams, Tempe, Arizona'da katıldığı bir eğitim etkinliğinde yaptığı konuşma metninde, "Bence, karar oldukça zorluydu ve kısmen, ilerlemekte olduğumuz sulardaki ters akıntıları yansıtıyordu," dedi ve "Bir yandan, ABD ekonomisi büyümeye devam ediyor ve tam istihdama çok yakın. Diğer taraftan, büyük ölçüde ülke dışındaki gelişmelerden dolayı, enflasyon bizim istediğimizden daha düşük kaldı" şeklinde konuştu.

Williams, daha sonra basın mensuplarına yaptığı değerlendirmede, 15-126 Aralık'ta Washington'da yapılacak toplantıda faiz artırımına ilişkin karar vermek için açıklanacak ekonomik verileri beklediğini söyledi. Williams'ın yorumları, küresel anlamda yatırımcılar ve ekonomistlerin, 2006'dan bu yana yapılak ilk faiz artırına yönelik işaretler bulabilmek amacıyla, Fed yetkililerinin kamuoyuna yaptığı açıklamaları inceledikleri bir dönemde geldi.

Yatırımcılar, Fed Başkanı Janet Yellen ve diğer merkez bankası yetkililerinin geçen hafta ABD ekonomisinin ivmesine duydukları güveni yansıttıkları konuşmalarının ardından, faiz artırımının Aralık ayındaki toplantıda yapılacağına ilişkin beklentilerini artırdılar. ABD'de Cuma günü açıklanan Ekim ayı tarım dışı istihdam verisi 271,000 ile bu yılın en güçlü yükselişini gösterdi ve işsizlik oranı Eylül ayındaki seviyesi olan yüzde 5.1'den yüzde 5'e indi.

Piyasa Algılaması

Fed'in Ekim ayındaki toplantısı sonrası yayınladığı açıklama da, kısmen bir sonraki toplantıyı referans göstermesinin etkisiyle, Aralık ayında faiz artırımına gidileceği yolundaki piyasa beklentilerini güçlendirdi. Williams, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, bu söylemin "biraz" tarih bazlı rehberliğie doğru bir geri adım olduğunu belirtti.

Williams, Fed'in bir sonraki toplantıyı referans göstermesinin, Aralık ayının artık masada olmadığı yolunda piyasalardaki görüşe bir tepki olduğunu söylerdi.

Williams, "Kamuoyu ya da piyasa algılamaları, 2015 yılını tamamen gözden çıkardığımız şeklindeydi ve bunun doğru olduğunu düşünmüyorum," dedi ve "Sanırım şimdi tamamız, ancak bunun zor olduğunu düşünüyorum. Zor olamaya devam edecek. herkes açıklık istiyor" şeklinde görüş bildirdi.

Tam İstihdam

Williams, konuşmasında, işgücü piyasasındaki toparlanma konusunda iyimserdi.

Williams, "İşsizlik oranının şimdi yüzde 5 seviyesinde olması ile birlikte, bu göstergeye dayanan tam istihdam hesaplamama ulaşmış durumdayız," dedi ve "ABD, bu yıl sonuna kadar ya da gelecek yılın başına dek, tüm ölçümlerde tam istihdama ulaşmalı ya da bunu aşmalı" şeklinde konuştu.

Williams ayrıca, Chicago Fed'in hazırladığı azalan işgücüne katılımın uzun vadeli trendine ilişkin çalışmasını işaret ederek, ekonomi tam gücüne kavuştuğunda, işgücündeki artışı karşılamak için, ayda yalnızca 60,000 ila 100,000'lik artışa ihtiyaç duyacaklarını söyledi.

Konuşmanın ardından basın mensuplarına yaptığı değerlendirmede, Williams, kısa vadede, muhtemelen altı ay ila bir yıllık sürede, istihdam artışlarının, işgücü piyasasında kalan sıkıntıları azaltmak için bu hızı geçmesi gerektiğini ifade etti.

Oy Hakkına Sahip Üye

Fed'in, maksimum istihdam ve istikrarlı fiyat istikrarından oluşan çifte görevi var ve ABD Merkez Bankası, ekonminin bu hedeflere ulaşabilmesi için, politika faizini 2008'den bu yana sıfır seviyesine yakın tutuyor. Federal Açık Piyasa Komitesi'nde (FOMC) bu yıl oy hakkına sahip olan Williams, görevin enflasyon kısmının, Fed'in tercih ettiği enflasyon göstergesinin sıfır seviyesinin hafifçe üstünde seyretmesi ile birlikte, bir endişe kaynağı olarak kalmaya devam ettiğini belirtti.

Halen, Williams, kendi tercih ettiği enflasyon göstergesinin, yani Dallas Fed'in kırpılmış ortalama PCE endeksinin , fiyat ölçümlerinin Fed'in yüzde 2 olan hedefine yakın olduğunu söyledi. Bu endeks, geçici faktörleri yansıtabilecek belli volatilite fiyat bileşenlerini içermiyor.

Williams, ""Enflasyonun önümüzdeki iki yıllık dönemde tekrar yüzde 2 hedefine çıkmasını bekliyorum," dedi ve merkez bankasının, faiz konusunda harekete geçmeden önce, "biz enflasyonun gözlerinin akını görene kadar" bekleyemeyeceğini sözlerine ekledi.

Williams, "Bugün alacağımız kararlar, nerede olduğumuzu değil nereye gideceğimizi amaçlamak durumunda ve ekonomi hareketli bir hedef" şeklinde konuştu.

Williams, son dönemde yaptığı yorumları tekrarlayarak, faiz artırımına erken başlamanın daha kademeli bir politika normalleştirmesine olanak tanıyacağını belirtti. Williams ayrıca, "Deneyimler, çok uzun süre çok ısınınan ekonominin, nihayetinde ya aşırı enflasyon ya da düzeltme ve resesyon getiren dengesizlikleri üretebileceğini gösteriyor" değerlendirmesinde bulundu.