Advertisement

Chicago Fed Başkanı Charles Evans faiz artışının daha sonra olması gerektiğini ancak Aralık toplantısına 'açık fikirli' olarak gireceğini söyledi.

Michigan'da konuşan Evans faiz artışı konusunda izlenecek yolun zamanlamadan daha önemli olduğuna dikkat çekti. Bu yıl FOMC'de oy hakkı bulunan Evans "Faiz artırımının tam olarak ne zaman olacağı bir yana 2016 yılının sonuna kadar faizin hala % 1'in altında kalmasının uygun olacağını düşünüyorum" diye konuştu. 

Fed'in Aralık'taki toplantısına ilişkin 'tedirgin' olduğunu ifade eden Evans faiz artışından önce enflasyonun yükselmeye başladığına daha fazla emin olmak istediğini belirtti.

Evans ayrıca faiz artırım kararının ardından Merkez Bankası'nın faiz artış patikasına ilişkin planları konusunda güçlü ve efektif iletişim kurmasının çok önemli olduğuna dikkat çekti.

Fed'in bu yılki son toplantısı 15-16 Aralık'ta gerçekleşecek.
BU HABERE YORUM YAZ
 
01 Aralık 2015 Salı, 20:47 Misafir Artmıyacaksa piyasaları ikna etsinler
01 Aralık 2015 Salı, 20:05 Misafir Ağızlarına bir Sakız almışlar 1 senedir çeviriyorlar amaç Gelişmekte olan ülkeleri tedirgin etmek onların sırtından para kazanmak artık bu işlerin suyu çıktı bırakın bu işleri
Kapat