Advertisement

AMB'den faiz indirimi ve ek teşvik bekleniyor

AMB

Uluslararası finans kuruluşları uzmanları, AMB'nin mevduat faiz oranında indirime gidebileceğini ve bankanın parasal genişleme programının büyüklüğü ile süresini değiştirebileceğini belirtiyor

02 Aralık 2015 Çarşamba, 12:15 Güncelleme: 02 Aralık 2015 Çarşamba, 15:54

Uluslararası finans kuruluşları uzmanları, Avrupa Merkez Bankasının (AMB) yeni makroekonomik projeksiyonlarını açıklayacağı perşembe günkü toplantısında, mevduat faiz oranında indirime gidebileceğini ve bankanın parasal genişleme programının büyüklüğünü ve süresini değiştirebileceğini belirtiyor. 

AMB, Euro Bölgesi'nde çok düşük enflasyonla uzun süredir mücadele ederken, Başkan Mario Draghi'nin alacağı olası yeni tedbirler, piyasalar ve yatırımcılar tarafından yakından izleniyor. 

Frankfurt'ta yarın gerçekleştirilecek AMB toplantısında, ekonomik görünüm ve tahvil alım programında yeni düzenlemelerin ele alınması beklenirken, ayırca bankanın Euro Bölgesi'ne ilişkin yeni enflasyon ve büyüme tahminlerini de açıklaması öngörülüyor.

Uzmanlar, bankanın toplantıda açıklayacağı yeni makroekonomik projeksiyonda enflasyon beklentilerini aşağı yönlü revize edebileceğini, mevduat faiz oranında indirime gidebileceğini ve  aylık varlık alım programının miktarını ve süresini artırabileceğini düşünüyor.

"AMB, aylık varlık alım miktarını 5 veya 10 milyar euro artırabilir"

AA muhabirine bilgi veren ING Group Euro Bölgesi Başekonomisti Peter Vanden Houte, Draghi'nin, ek parasal eylemlerin artırılacağına ilişkin beklentileri körüklediğini ve bankanın harekete geçmemesinin şu an imkansız hale geldiğini ifade etti.

Houte, bankanın, yeni bir eylem yapmaması durumunda piyasa beklentilerini karşılamayacağını belirterek, "Nitekim, euro kuru zaten değer kaybetti ve tahvil faizleri AMB'den eylem beklentisiyle düştü. AMB, eğer hiçbir şey yapmamaya karar verirse bahsettiğim bu piyasa hareketleri tersine dönecek" dedi.

Mevduat faiz oranında 20 baz puanlık indirim beklediklerine dikkati çeken Houte, "Muhtemelen parasal genişlemenin büyüklüğü ve süresinde küçük bir artış olabilir. Aylık varlık alım miktarı 5 veya 10 milyar euro artabilir, varlık alım programının süresi de 2017 yılının Ocak ayına kadar uzatılabilir" değerlendirmesinde bulundu.

Mevduat faizinde indirim beklentisi

ABN AMRO Makro ve Finansal Piyasalar Araştırma Müdürü Nick Kounis de bankanın mevduat faizini bir miktar aşağı çekebileceğini belirterek, "Daha önce mevduat faizinde 10 baz puan indirim bekliyorduk, ancak şimdi mevduat faizinin 20 baz puan indirilmesini bekliyoruz" görüşünü paylaştı.

Kounis, bankanın aylık varlık alım programını 20 milyar euro artırabileceğini ve parasal genişleme programının süresinin değiştirilebileceğini de dile getirdi.

Commerzbank Başekonomisti Jörg Kraemer ise Draghi'nin geçtiğimiz haftaki konuşmasında AMB Yönetim Konseyi'nin parasal genişlemenin önünü daha da açacağı yönünde çok net sinyaller verdiğine dikkati çekti.

"Biz hala ek varlık alımlarının, alınacak tedbirlerin temelini oluşturacağına inanıyoruz" diyen Kraemer, ayrıca, Draghi'nin ifadelerine dayanarak mevduat faiz oranının az bir miktar düşürülmesini beklediklerini de kaydetti.

UniCredit Ekonomisti Dr. Tobias Rühl ise Draghi'nin toplantıda,15 baz puanlık mevduat faiz indirimi açıklayacağını ve aylık varlık alım programının büyüklüğünü de 60 milyar eurodan 75 milyar euroya çıkaracağını öngördü. 

HaberTürkÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 102.556 0,00
USD/TRY 5,7266 0,14
EUR/TRY 6,3858 -0,03
EUR/USD 1,1146 -0,06
FAİZ 17,68 0,00
ALTIN/ONS 1.419,84 0,14
BRENT 64,10 0,42
© haberturk.com
Yukarı