Advertisement

Türkiye Katar'la uzun vadeli LNG (Likit Doğalgaz) mutabakatı imzaladı

Türkiye Katar

Katar ile Türkiye arasındaki vizeler kaldırıldı

02 Aralık 2015 Çarşamba, 14:42 Güncelleme: 02 Aralık 2015 Çarşamba, 15:12

BOTAŞ  ile Katar milli petrol şirketi, Tükiye'nin bu ülkeden uzun vadeli ve düzenli LNG ithalatı yapmasını sağlayacak ön mutabakat zaptı imzaladı.

Edinilen bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Katar ziyareti sırasında imzalanan mutabakat zaptı, daha önce dönemlik anlaşmalarla bu ülkeden yapılan LNG ithalatına uzun vadeli bir perspektif kazandıracak.

Taraflar bu çerçevede asıl anlaşmanın altyapısını oluşturmak için hazırlığa başladı. Katar'dan LNG ithalatının miktar ve vadesinin de yer alacağı asıl anlaşmanın en kısa sürede imzalanacağı belirtildi. 

Mutabak zaptının imzalanmasının ardından açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Katar ile Türkiye arasında vizeler kaldırıldı" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar ve Türkiye arasında vizelerin kaldırıldığını bildirerek, "Rahatlıkla Türk vatandaşları, Katar vatandaşları ülkelerimiz arasında gidip gelebilecekler. Bu adeta son saniye adımı diyebiliriz. Bundan dolayı değerli kardeşim Şeyh Tamim'e çok çok teşekkür ediyorum" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar'ın başkenti Doha'da konakladığı otele gelişinde ziyaretine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

Erdoğan, Katar Emiri Şeyh Tamim Bin Hamad Al Sani ile "Türkiye Cumhuriyeti ile Katar Devleti Arasında Yüksek Stratejik Komite Kurulmasına İlişkin Ortak Mutabakat" çerçevesinde oluşturulan Yüksek Stratejik Komitesi'nin birinci toplantısına başkanlık ettiklerini ve 15 anlaşmaya imza attıklarını söyledi. 

Türkiye-Katar Yüksek Stratejik Komitesi'nin ikinci toplantısının 2016 yılında Türkiye'de yapılacağını ifade eden Erdoğan, yıl boyunca da ilgili bakanların konularına giren meselelerde çalışmalarını en ideal şekilde sürdüreceğini kaydetti. Erdoğan, yıl boyu süren çalışmaların sonunda Cumhurbaşkanı ve Katar Emiri olarak da liderlerin bir araya gelerek çalışmalara netice koyacaklarını anlattı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün imzalanan anlaşmaların hepsinin çok önemli olduğuna vurgu yaparak, "Bunların içerisinde adeta 16'ncı diyebileceğimiz adım attık ki, o da vizelerin kaldırılması olayıydı. Bundan böyle Katar ve Türkiye arasında vizeler de kaldırılmış oldu. Rahatlıkla Türk vatandaşları, Katar vatandaşları ülkelerimiz arasında gidip gelebilecekler. Bu adeta son saniye adımı diyebiliriz. Bundan dolayı değerli kardeşim Şeyh Tamim'e çok çok teşekkür ediyorum. Bir anda, gayet pratik şekilde talimatları ilgili birimlerimize verdik, karşılıklı notaları göndermek suretiyle bu adımı atmış oldu" diye konuştu. 

BOTAŞ ve Katar milli petrol şirketi arasında anlaşma

Erdoğan, bir gazetecinin anlaşmalar arasında "BOTAŞ ve Katar milli petrol şirketi arasında doğal gaza ilişkin bir anlaşma" olduğunu anımsatması üzerine şu değerlendirmeyi yaptı:

"Bu konuyla ilgili aslında Katar petrolünün geçmişten bu yana Türkiye'de LNG yatırımına girme teşebbüsü vardı. Şu anda Türkiye'de malum gelişmeler sebebiyle LNG noktasında nasıl bir adım atabiliriz, Türkiye'de bir yatırıma LNG depolama noktasında girebilir miyiz, bunun arayışı içerisindeydiler. Biz de buna olumlu baktığımızı söyledik. Türkiye'de özel sektörün gerekse devletin LNG depolama tesisleri var, burada belki hükümetten hükümete veyahut farklı bir şekilde yatırım adımı atılmış olacak." ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 99.814 1,82
USD/TRY 5,6902 -0,40
EUR/TRY 6,3891 -0,26
EUR/USD 1,1222 0,09
FAİZ 18,76 -0,37
ALTIN/ONS 1.417,69 0,81
BRENT 64,76 0,64
© haberturk.com
Yukarı