Advertisement

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB) Başkanı İlhami Koç, halka arzların, yeni yatırımcıları çekebilmek için ideal araçların başında geldiğini belirtti.

TSPB Başkanı Koç, Sermaye Piyasasında Gündem dergisinin aralık sayısında son dönemde halka arzlarda görülen azalmaya ilişkin görüşlerini paylaştı.

Koç, Türkiye'de halka arzların gittikçe azaldığını, 2015 yılında yalnızca 6 şirketin 119 milyon lira tutarında pay halka arzı gerçekleştirdiğini kaydetti.

Bu azalmada yurt içi ve yurt dışında yaşanan belirsizliklerin etkisi olduğuna dikkati çeken Koç, "Şirketlerin, halka açık gelmeyi istememesi ve özkaynak ihtiyaçlarını farklı kaynaklardan sağlamayı tercih etmeleri de bir neden olabilir. Halka açık şirketler için getirilen yeni düzenlemeler bazı şirketler için ürkütücü gelmiş olabilir. Buna karşılık, uzun yıllar sonra halka arzı teşvik eden bir vergi düzenlemesi bu yıl gerçekleşti" ifadelerini kullandı.

Koç, yeni düzenlemenin genelde özkaynak finansmanını özelde ise halka arzları teşvik ettiğini, buna rağmen halka arzda yeni şirket görülmediğini vurguladı.

Halka arzların talep tarafındaki sorunlarına da işaret eden Koç, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bireysel emeklilik tarafındaki büyümeye rağmen pay piyasalarına talebin büyümemesi de ayrıca sorgulanmalıdır. Belirli bir boyutun üzerindeki halka arzlar için mutlaka yurt dışı yatırımcıların kapısını çalmak zorundayız. İç tasarrufları bu tarafa çekebilmiş değiliz. Oysa halka arzlar, yeni yatırımcıları çekebilmek için ideal araçların başında geliyor. Özellikle kamu kökenli büyük arzların böyle bir özelliği vardı. Kamu tarafında da yeni ve büyük arzları piyasaya çekebilmemiz gerekiyor."

Kapat