Advertisement

Gelişen piyasalar, yükseliş zamanlarında fon sağladıkları uluslararası tahvil piyasasında denizaşırı refinansman maliyetlerinin artması nedeniyle, tüm zamanların en yüksek faturasıyla karşı karşıyalar. Para yöneticisi Pioneer Investments yakın zamanda bir rahatlama öngörmüyor.

Bloomberg tarafından derlenen verilere göre gelişen piyasalarda şirketlerin ve hükümetlerin iç piyasalar dışında, 2016 yılımnda ödemek üzere çeşitli paralarla 262 milyar dolarlık borcu bulunuyor ki bu borç bu yıl sattıkları 444 milyar dolarlık borcun yarısından fazlasına denk geliyor. 2017 yılında borç ödemesi 352 milyar dolar düzeyine yükselecek. Borçlular, bu yılki ödemelerin 5.6 milyar dolarlık kısmını kaçırdı ve bu miktar 2002 yılından bu yana görülen en yüksek seviye durumunda.

Londra'da Pioneer'dan Yerlan Syzdykov, “Gelişen piyasaların faiz farklarının 2016 yılında daha da açılmasını ve volatilitenin artmasını bekliyoruz. Bunun sebebi, yüksek kaldıraç ve zayıf yerel paralar ve artan temerrüd oranları gibi kredi kalitesindeki bozulmalar” dedi.

Goldman Sachs Group Inc. ve Schroder Investment Management, gelişen piyasalarda dibin göründüğü görüşündeyken, Citigroup Inc. ve diğerleri bu görüşler için, Fed'in faiz artırımına doğru ilerlemesi, Çin'deki yavaşlama ve petrol fiyatındaki sert düşüş nedeniyle henüz erken olduğu fikrini savunuyor.