Advertisement

ABD'de ham petrol stokları 10 haftalık yükselişten sonra ilk defa düştü.

ABD Enerji Enformasyon İdaresinin (EIA) verilerine göre, ülkenin ham petrol stokları 10 haftalık artıştan sonra 3,6 milyon varil azalarak 485,9 milyon varile geriledi.

Ülkenin ham petrol stokları 10 hafta üst üste artarak 489,5 milyon varile kadar çıkmıştı.

Ancak, stoklardaki düşüş, piyasadaki arz fazlasını gidermeye yetmedi ve petrol fiyatları çarşamba günü tekrar azalarak son 7 yılın en düşük seviyesine ulaştı.

Dünya çapında en yaygın kullanılan Brent türü ham petrolün varil başına fiyatı, çarşamba günü stoklardaki azalış ile 41,46 dolara kadar yükseldi. Fakat, tekrar düşüş eğilimine giren Brent petrolün varil başına fiyatı 39,59 dolara kadar geriledi.

Amerikan tipi Batı Teksas ham petrolün fiyatı da stokların azalmasıyla birlikte varil başına 38,89 dolara yükselse de tekrar düşüş eğilimine girerek 36,87 dolara geriledi.

Uzmanlar, geçen cuma yapılan OPEC toplantısında kartelin resmi bir kota miktarı belirlememesinin ve düşük küresel petrol talebinin, fiyatlar üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturduğuna dikkati çekiyor.

Ayrıca, küresel arzın, toplam ham petrol talebinden günlük 2,5 milyon varil daha fazla olmasının petrol fiyatlarını daha da aşağı çekebileceği öne sürülüyor.