Advertisement

Türkiye’deki portföy yönetimi sektörünün büyüklüğü 100 milyar lira eşiğini aşması dolayısıyla, Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD) ve Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) işbirliğiyle düzenlenen ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in de katıldığı konferansta sektör temsilcileri ekonomi yönetiminden beklentilerini dile getirdi. Diğer yandan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in açıklamaları gündeme damgasını vurdu.
 
Başbakan Yardımcısı Şimşek, "Önümüzdeki dönem çok da kolay bir dönem olmayacak. Küresel büyümenin yavaş olduğu bir süreçten geçiyoruz. Gelişmekte olan ülkeler içinde görünüm aslında o kadar iyi değil. Faizlerin gelişmiş ülkelerde bir miktar artacağı bir dönemin başındayız" dedi.
 
Bir taraftan yapısal reformlarla cari açığı kalıcı bir şekilde daha yönetilebilir düzeylere, yüzde 3 ve altına çekme çabası içerisinde olacağız" diye konuşan Şimşek, "Ama bunu sağlarken de mali disiplini devam ettireceğiz ki Türkiye ikiz açık sorunu ile karşı karşıya gelmesin. İkinci sebebi de Merkez Bankası'nın elinin güçlü olması lazım. Eğer maliye politikasındaki bu güçlü duruş devam ederse para politikasından bir miktar alan açılıyor ve Merkez Bankamızın enflasyonla mücadelede eli güçlendirilmiş oluyor. Bu konuda da hassasız" ifadelerini kullandı.

Toplantıda, konuşmaların ardından portföy yönetim şirketlerine yönelik ödül töreni gerçekleştirildi.

İş Portföy "En Büyük Yatırım Fonu Yöneticisi",
Yapı Kredi Portföy "En Büyük Valörlü Yatırım Fonu Yöneticisi",
AK Portföy "En Büyük Emeklilik Fonu Yöneticisi",
HSBC Portföy "En Büyük Uluslararası Türkiye Fonu Yöneticisi"
Ziraat Portföy "En Büyük Özel Portföy Yönetimi Yöneticisi"
Garanti Portföy ile ING Portföy "İlk Portföy Yönetim Şirketi"
Azimut Bosphorus Capital "Son 5 yılda En Fazla Büyüyen Yeni Kurulmuş Portföy Yönetim Şirketi" dalında ödüllendirildi.
Törende ayrıca, Takasbank "Portföy Yönetimi İnovasyon Ödülü"nü, Doğal Afet Sigortaları Kurumu
 "Profesyonel Kamu Kurumsal Yatırımcı Ödülü"nü, Odeabank
"Dağıtım Kanalı Ödülü"nü Finansinvest kazandı.
 
Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Dr. Vahdettin Ertaş'ın "Portföy Yönetimi Onur Ödülü" aldığı törende, Kuntay Köle'ye de "Türkiye Elektronik Fon Alım Satım Platformu'nda (TEFAS) İşlem Yapan İlk Yatırımcı" ödülü verildi.