Advertisement

Petrol, yatırımcıların dikkatlerini ABD petrol stoklarında son 11 haftada görülen ilk düşüşün önemine çevirmeleri ile birlikte, altı yılı aşkın sürenin en düşük seviyesinden hafifçe yükseldi.

Vadeli petrol kontratları New York'ta, OPEC'in üretim kotasını kaldırdırığı 4 Aralık'taki toplantısından sonra 4 günlük sürede yüzde 9.5 değer kaybetmesinin ardından yüzde 1 kadar yükseldi. Körfez Sahili boyunca stoklar, resmi verilere göre, 7.3 milyon varil ile Aralık 2012'den bu yana en büyük düşüşünü gösterdi. Bölgede yer alan Teksas'taki rafineriler genelliikle, vergi yükünü azaltmak için, yıl sonu gelmeden önce depolarını boşaltıyor. Öte yandan, ülke çapında petrol stokları halen son beş yılın ortalamasının 120 milyon varil üzerinde seyrediyor.

Petrol, Suudi Aabistan öncülüğünde OPEC'in üretimi sürdürme ve yüksek maliyetli ABD'li kaya petrolü üreticilerine karşı pazar payını koruma kararı alması ve buna bağlı olarak küresel arz fazlasının süreceği beklentilerinin etkisi ile, finasal kriz döneminde gördüğü düşük seviyeler yakınında seyrediyor. Chevron, petrol fiyatlarındaki düşüşlerden dolayı gelecek yıl, petrol arama, sondaj ve diğer projelerinde yüzde 25 kısıntıya gideceğini açıkladı.

Sydney'de Fat Prophets analisti David Lennox, "Şimdi, 40 doların altı seviyelerde, bir şekilde bölgesel arz tepkisi gelip gelmeyeceğini görmek için bekleme zamanı," dedi ve "Piyasa, ABD'li rafinerilerin stok yönetiminin tamamen farkında" şeklinde görüş bildirdi.

Ocak vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında 38 sent yükselerek varil başına 37.54 dolara kadar çıktıktan sonra, Hong Kong saati ile 09:36'da 37.45 dolara geldi. Kontrat Çarşamba günü yüzde 0.9 düşerek, Şubat 2009'dan bu yana en düşük seviyesi olan 37.16 dolardan kapandı. Tüm vadelilerde işlem hacmi son 100 günün yüzde 45 altındaydı. Fiyatlar son bir yılda yüzde 39 düştü.

Ocak vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, 30 sent yükselerek varil başına 40.41 dolara çıktı. Kontrat Çarşamba günü yüzde 0.9 düşüşle 40.11 dolardan kapandı. Bu kontrat da Şubat 2009'dan bu yana en düşük düzeyinde kapandı. Avrupa gösterge petrolü Brent ile ABD göstergesi WTI arasındaki fiyat farkı 2.95 dolar seviyesindeydi.