Advertisement

 

Asya hisse senetleri, dirilen yenin Japonya ihracatçıları üzerinde ağırlığını hissettirmesiyle, petrol altı yılın düşüğünden sıçrarken ve bakır yükselirken, düştü. Avustralya Doları, istihdamdaki beklenmeyen artışın ardından, bir haftanın en güçlü yükselişini gerçekleştirdi.

Japonya Topix Endeksi, yenin üç ay içerisindeki en güçlü yükelişini takip ederek, geri çekilmesini üçüncü güne taşırken ABD hisse senedi vadelileri Standard & Poor's 500 Endeksi'nin üçüncü gün de düşmesi sonrası sıçrama sinyali veri. Avustralya Doları ve Yeni Zelanda Doları, dolar karşısında emtiaya bağlı kazançlara öncülük etti.

OPEC'in Cuma günü üretim hedefi uygulamasını terketme yönünde aldığı kararın ardından petrolde meydana gelen düşüş, küresel finans piyasalarını, yatırımcılar haftaya gerçekleştirilecek yılın son Fed toplantısı için geriye doğru sayarken, tedirgin etti. Fed faiz kararı beklentisinden en fazla faydayı sağlayan dolar, son bir kaç gündür küresel paralar volatilite göstergesinin traderların karara hazırlanmasından dolayı tırmanmasıyla, sarsıldı. MSCI Asya Pasifik Endeksi iki ayın en düşük kapanışına yöneldi.

Singapore'da LGT Group yatırım stratejisti Simon Grose-Hodge, “Sınıfta kalmaya muhtemelen göreceli olarak yaklaşıyoruz fakat sürdürülebilir bir geri dönüş için destekleyici bir unsur göremiyoruz. Bu nedenle enerji sektöründen ve gelişen piyasalardan hala uzak duruyoruz çünkü, eve belki işler daha kötüye gitmeyebilir, ama bu daha iyiye gideceği anlamına da gelmez” dedi.