Advertisement

Kore Merkez Bankası, kurul üyelerini Fed'in öngörülen faiz artırımını beklemeleri bu artırımın küresel ekonomi ve piyasalar üzerindeki etkilerini değerlendirmeleri ile birlikte, gösterge faizi altıncı ay üst üste değiştirmedi.

Banka, gösterge yedi gün vadeli repo faizini yüzde 1.5'te bıraktı ve bu karar, Bloomberg'in anketine katılan 17 ekonomistin tümü tarafından doğru tahmin edildi. Bu ayın başlarında açıklanan veriler, Güney Kore'nin üçüncü çeyrekte beklenenden daha hızlı büyüdüğünü ve enflasyonun bu yılın en hızlı artışını gerçekleştirdiğini gösterdi.

Banka, faiz kararının ardından yaptığı açıklamada, Güney Kore ekonomisinn tüketim öncülüğünde toparlanma trendini devam ettirdiğini, ancak düşen ihracat ortamında beklentilerdeki iyileşmenin yetersiz olduğunu kaydetti. Guvernör Lee Ju Yeol, düzenlediği basın toplantısında, küresel ekonomideki yavaşlamanın ve petrol fiyatlarındaki düşüşün, bankanın 2016 yılı ekonomik görünümüne ilişkin belirsizliğini artırdığını kaydett.

Seul'de Daewoo Securities Co. sabit getrili menkul kıymetler analisti Yoon Yeo Sam, "Guvernör Lee, küresel ekonomideki toparlanmanın gecikmesi ve petrol fiyatlarındaki düşüşten bahsederek, dolaylı olarak, merkez bankasının gelecek ay 2016 görünümünü aşağı yönde revize edebileceğini işaret etti," dedi ve "Eğer banka gelecek yıl büyüme görünümünü düşürürse, faiz indirimi beklentileri yeniden ortaya çıkabilir" şeklinde konuştu.