Advertisement

 Japonya hisse senetleri, yenin dolar karşısında üç ayın en güçlü yükselişini gerçekleştirmesinin ardından, Japonya ihracatçıları için görünümü kötüleştirirken, düşüşünü üçüncü güne taşıdı.

Japonya Topix Endeksi, Tokyo'da yüzde 1 geri çekilerek 1,540.35 puan seviyesine indi ve bir aydan fazla sürenin en düşük kapanışını gerçekleştirdi. Nikkei 225 Hisse Senedi Endeksi yüzde 1.3 azalarak 19,046.55 puan seviyesine geriledi. Yen, Çarşamba günü dolar karşısında yüzde 1.2 değer kazandıktan sonra 1 Eylül'den bu yana en güçlü olan 121.68 seviyesinden işlem gördü. ABD ham petrolü, küresel petrol arz fazlası endişelerine bağlı olarak altı yıldan uzun bir sürenin en düşük seviyesine indi.

Tokyo'da Inchiyoshi Asset Management Co.'dan Mitsushige Akino, “Petrolün şu anki fiyatı hala çok düşük ve bunun statüko haline geleceğine ilişkin endişeler yatırımcıların riskten kaçınmalarına neden oluyor. Yenin güçlenmesiyle birlikte, ihracatçılar ve imalatçılar bu riskten kaçış hamlelerinin merkezinde bulunuyor” dedi.

Doların, yen karşısındaki zayıflığının Japonya ihracatçıları üzerinde baskı oluşturması, Mazda Motor Corp.'u yüzde 2.7 aşağı çekerken, satışlarının yüzde 60'ı Kuzey Amerika'ya bağlı olan, Subaru otomobillerinin üreticisi Fuji Heavy Industries Ltd. hisse senetleri yüzde 1.7 değer kaybetti.