Advertisement

İsviçre Merkez Bankası, gösterge faizi değiştirmeyerek rekor düşük seviyede tuttu ve "aşırı değerli" frank üzerindeki baskının azaltılmasına ihtiyaç duyulursa, Döviz piyasalarına müdahale edileceği yolundaki taahhüdünü sürdürdü.

Thomas Jordan başkanlığındaki merkez bankası, gösterge vadesiz mevduat faizini rekor düşük seviye olan eksi yüzde 0.75 seviyesinde tutmaya devam etti. Bloomberg'in anketine katılan 19 ekonomistin 15'i faizin sabit tutulmasını bekliyordu. İsviçre Merkez bankası ayrıca, üç ay vadeli Libor için hedef aralığını eksi yüzde 1.25 ile eksi yüzde 0.25'te tuttu.

Frankın güçlü konumu, büyüme üzerinde baskı oluşturarak ve bu yıl yaklaşık 60 yılın en büyük düşüşünü göstermesi beklenen tüketici fiyatlarını aşağı iterek, ekonomi üzerinde yük oluşturuyor. Jordan geçen hafta, Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) teşvik tedbirlerinin piyasa beklentilerinin gerisinde kalması ve bunun sonucunda İsviçre frankının euro karşısında yedi ayın en düşük seviyesine inmesinden dolayı rahatladı. Bu durum, Jordan'a küresel yayılma etkisi gösterebilecek bir olay olan gelecek haftaki olası Fed faiz artırımını beklemesi için zaman verdi.

Zürih'te Raiffeisen Schweiz ekonomisti Alexander Koch, "Kilit soru, Avrupa Merkez Bankası'nın daha önceki gevşeme adımlarında görüldüğü üzere, frank üzerindeki baskının artıp artmayacağı, ancak henüz bu görülmedi," dedi ve "Bu nedenle İsviçre Merkez Bankası yönetim kurulu üzerinde reaksiyon verme konusunda baskı yok. Kurulun Fed endişeleri de var" şeklinde görüş bildirdi.

İsviçre Merkez Bankası, frankta Ocak ayında euro başına 1.20 seviyesine koyduğu tavanı kaldırmasının ardından, negatif faiz ve döviz piyasasına müdahaleden oluşan ikiz stratejiyi uygulamaya soktu. Frank halen bu yıl yüzde 11 yükselmiş durumda. Ekonomi şimdiye dek resesyondan kaçınmayı başardı, ancak büyüme üçüncü çeyrekte sendeledi ve imalat ve perakende sektöründen talebin düştüğüne ilişkin raporlar geldi.