Advertisement

 

Çin hisse senetleri, hükümetin iç tüketimi ve hizmet sektörünü ekonominin daha büyük bir parçası haline getirme çabalarının, sanayi ürünleri ve emtia talebindeki yavaşlamayı dengelemek için yeterince hızlı olamayacağına yönelik endişelerle düştü.

Şanghay Bileşik Endeksi, yaklaşık yüzde 0.9'luk kazancını silerek, yüzde 0.5 düştü ve 3,455.50 puan seviyesine geldi. Saanyi ve hammadde şirketleri, Metallurgical Corp. of China ve China Minmetals Rare Earth Co. hisselerindeki düşüşlerin yüzde 4'ü aşmasıyla tüm sektörler içinde en sert kayıpları verdi. Bu haftaki veriye göre Çin fabrika çıkış fiyatları düşüşüne 45. ayda da devam etti.

Çin Develt Başkanı Xi Jinping hükümetiözel sektör teknoloji ve hizmet işletmelerinin rolünü artırmaya çalışırken, devlet tarafından işletilen dev sanayi ve finans şirketlerini küçültmeye çalışıyor. Enflasyonda istikrar ve ılımlı azalan ithalat, tüketici harcamalarının gücüne işaret ediyor fakat Çin'in eski itici gücü olan imalat, ihracat ve inşaattaki düşüşleri dengelemeye yetecek kadar güçlü değil.

Şanghay'da Shenwan Hongyuan Group Co. trader'ı Gerry Alfonso, “Ekonomik dönüşüm yolda fakat tamamlanması için zaman ve KİT reformu gibi planlar için ciddi bir çaba gerekecek. Tabiki gerçekleşecek ama bir gecede değil. Yatırımıclar, kısa ve orta vadede iyi durumda olması beklenen sektörlere bakıyorlar ve bu hisse senetlerinden bir çoğu yeni ekonomi alanı içinde yer alıyor” dedi.