Advertisement

Dünya Petrol Konseyi Başkanı Jozef Toth, hem üretici hem de tüketiciler için petrolün varil fiyatında ideal seviyenin, 55-60 ila 75-80 dolar aralığı olduğunu söyledi.

Toth, Boğaziçi Enerji Kulübü "Enerjide Genç Liderler Zirvesi"nin ardından AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Mevcut fiyatların petrol üreticilerinin aleyhinde olduğunu dile getiren Toth, petrol gibi hayati öneme sahip bir ham maddenin varil fiyatının neredeyse 150 dolardan 30 dolarlar seviyesine inmesinin dünya ekonomisi için iyi olmadığını ifade etti.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC), petrol fiyatlarının oluşmasında bir bileşen olduğunu fakat son karar verici olmadığını ifade eden Toth, "Aynı zamanda, organizasyonun içinde birçok farklı görüş var. OPEC'e çok fazla odaklanmak, fiyat oluşumundaki tüm bileşenleri kapsamıyor. Çünkü petrol fiyat oluşumunda birçok bileşen var. Ancak hem üreticiler hem de tüketiciler için petrol fiyatlarında ideal seviye 55-60 ila 75-80 dolar aralığıdır" değerlendirmesinde bulundu.

Hem üreticilerin hem de tüketicilerin ihtiyaçlarını karşılayacak bir uzlaşının gerekliliğine işaret eden Toth, fiyatların emtia Borsasında belirlendiği bir sistemde uzlaşıyı sağlamanın güç olduğuna dikkati çekti. Toth, "Ticaret hacmi, emtia borsalarındaki likidite bir şekilde düzenlenmeli. Son derece regüle edilmiş bir endüstriden bahsediyoruz. Vergilendirme, çevre sorunları ve daha birçok teknik düzenleme. Neden emtia borsasının regülasyon tarafını konuşmuyoruz?" dedi.

Aralık ayının ilk haftasında OPEC, günlük petrol üretim kotasını fiili seviyede tutma kararı almış ve üretimde kısıtlamaya gidileceği beklentileri karşılıksız kalmıştı.

 

AA