Advertisement

ABD 30 yıl vadeli tahvili, geçtiğimiz ay boyunca, ABD devlet borçlanma araçları arasında en iyi performans göstereni oldu. Perşembe günü ABD'de 13 milyar dolarlık tahvil ihalesi yapılacak.


Bloomberg verilerine göre ABD 30 yıllık tahvili, son bir ayda, yüzde 3.2 ile diğer vadelerin tümünden daha fazla getiri sağladı. Fed, önümüzdeki hafta faiz artırımına hazırlanırken kısa ve orta vadeli tahvillere olan ilgi düşük ancak sıfıra yakın seyreden enflasyon 30 yıl vadeli tahvillere olan ilgiyi artırıyor. Geçtiğimiz ay, 1 yıl vadeli borçlanma aracı yüzde 0.2 değer kaybıyla en kötü performansı gösterdi.


Tokyo'da Diam Co. bond yatırımcısı Hajime Nagata "Uzun vadeli tahviller daha iyi performans gösteriyor çünkü düşen petrol fiyatlarının enflasyonu baskılaması bekleniyor. Daha kısa vadeli tahviller Fed faiz artırımı beklentileri nedeniyle daha hassaslar" dedi.


Saat 9 itibariyle, 30 yıl vadeli tahvil faizi değişmeyerek yüzde 2.97'de seyrederken 2015 ortalaması yüzde 2.83 seviyesindeydi. Kasım 2045 vadeli %3 faizli tahvil fiyatı 100 17/32 olurken, 10 yıl vadeli tahvil getirisi yüzde 2.22'ydi.


Ham petrol fiyatları geçtiğimiz hafta 6.5 yılın en düşük seviyesine gelirken ABD'de Ekim'de TÜFE yıllık yüzde 0.2 arttı.