Advertisement

Maliye Bakanı Naci Ağbal, orta ve uzun vadede sürdürülebilir yüksek büyüme patikasına geçebilmek için öncelikli yapısal reformları hızla uygulamaya koyacaklarını bildirdi.

Ağbal, yaptığı yazılı açıklamada, bugün açıklanan 3. çeyrek büyüme rakamlarını değerlendirdi.

Siyasi belirsizlik, artan jeopolitik gerginlikler ve küresel finansal piyasalardaki dalgalanmalar nedeniyle güven ortamının önemli ölçüde bozulduğu üçüncü çeyrekteki yüzde 4'lük büyüme rakamının önemine değinen Ağbal, bu dönemde büyümeye net ihracatın katkısının 0,1 puan, iç talebin katkısının da 3,9 puan olduğunu ifade etti.

Bu dönemde büyümeye en büyük katkı yapan iç talep bileşeninin 3 puan ile "tüketim" olduğunun altını çizen Ağbal, "1 Kasım seçim sonuçları ile siyasi belirsizliğin son bulması, hem tüketici hem de reel sektör güvenini büyük bir hızla artırmıştır. Öte yandan başta sanayi üretimi olmak üzere satın alma yöneticileri endeksi (PMI) ve kapasite kullanım oranı gibi son çeyreğe ilişkin göstergeler de bu dönemde ekonomik aktivitede hızlanmaya işaret etmektedir. Son çeyreğe ilişkin bu olumlu görünüm yıl sonu büyümesinin OVP'de beklediğimiz yüzde 3'ün üzerinde olabileceğini göstermektedir" değerlendirmesinde bulundu.

Ağbal, son 13 yılda uygulamaya konulan yapısal reformlar sayesinde Türkiye ekonomisinin temellerinin sağlam olduğuna işaret ederek, güçlü mali dengeler, sağlıklı bankacılık ve dinamik özel sektör ile artan istihdamın bunun ispatı olduğunu belirtti.

Orta ve uzun vadede sürdürülebilir yüksek büyüme patikasına geçebilmek için öncelikli yapısal reformları hızla uygulamaya koyacaklarına vurgu yapan Ağbal, "Bu yolda en büyük dayanağımız halkımızın bize verdiği büyük destekle oluşan siyasi güven ortamıdır" ifadesini kullandı.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, "Ekonomimizin 2015 yılında yüzde 3 civarında büyüyeceğini tahmin ediyoruz. Nitekim bugün yüzde 4 olarak açıklanan üçüncü çeyreğe ilişkin büyüme oranı, 2015 yılı sonu itibarıyla büyüme oranımızın yüzde 3'ün de üzerine çıkacağına ilişkin önemli bir gösterge" dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, 2016 Yılı Merkezi Yönetim Geçici Bütçe Kanunu Tasarısı görüşülüyor.

Komisyondaki sunumunda Türkiye ve dünya ekonomisine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Maliye Bakanı Ağbal, küresel ekonominin, krizden bu tarafa beklenen iyileşmeyi sağlayamadığını belirtti.

Ağbal, devam eden kırılganlıklar ve aşağı yönlü riskler nedeniyle küresel büyümenin potansiyelin altında olduğuna dikkati çekerek, "2014 yılında yüzde 3,4 büyüyen küresel ekonominin, 2015 yılında yüzde 3,1, 2016 yılında ise yüzde 3,6 büyümesi öngörülmektedir" dedi.

Bakan Ağbal, Amerikan Merkez Bankası'nın (Fed) olası faiz artırım kararı, Avrupa Merkez Bankasının genişletici para politikası, Çin'deki yavaşlama, düşen emtia fiyatları ve artan jeopolitik gerginlikler gibi nedenlerle de belirsizliklerin sürdüğüne işaret etti.

Türkiye ekonomisinin bütün bu olumsuzluklara rağmen, sağlam temellerini koruduğunu belirten Ağbal, "Ekonomimizin 2015 yılında yüzde 3 civarında büyüyeceğini tahmin ediyoruz. Nitekim bugün yüzde 4 olarak açıklanan üçüncü çeyreğe ilişkin büyüme oranı, 2015 yılı sonu itibarıyla büyüme oranımızın yüzde 3'ün de üzerine çıkacağına ilişkin önemli bir gösterge. Bu da ekonomimiz için sevindirici bir gelişmedir" ifadelerini kullandı.

Ağbal, sanayi üretimi, satın alma yöneticileri endeksi (PMI) ve kapasite kullanım oranı gibi göstergelerin de ekonomideki hızlanmaya işaret ettiğini bildirdi.

Maliye Bakanı Ağbal ayrıca 1 Kasım seçim sonuçları ile siyasi belirsizliğin son bulduğunu vurgulayarak, bu durumun hem tüketici hem de reel sektör güveninde büyük bir sıçramaya neden olduğunu kaydetti.

Hükümetin yapısal reform gündemi

Bakan Ağbal, makroekonomik politikalar ve gerçekleştirilen birinci nesil yapısal reformlar sonucunda ekonomide büyük başarılar elde edildiğini ifade etti.

Hükümetin 2023 vizyonu doğrultusunda ikinci nesil reformları gerçekleştirmeye kararlı olduklarını anlatan Ağbal, bu sayede Türkiye'yi yüksek gelirli ülkeler grubuna taşımayı hedeflediklerini vurguladı.

Bu noktada gerçekleştirecekleri reformlara altı temel alanda yoğunlaşacaklarını ifade eden Ağbal, şunları söyledi:

"Demokratikleşme ve adalet, eğitim, kamu yönetimi, kamu maliyesi, reel ekonomide köklü değişim ve öncelikli dönüşüm programlarıdır. Makroekonomik önceliklerimiz ise istikrar ve güçlü büyüme, tasarrufların artırılması, mali disiplinin kararlı bir şekilde devam ettirilmesi ve fiyat istikrarı olarak belirlenmiştir. Bu nedenle önümüzdeki dönemde bir yandan makroekonomik istikrar ve kazanımlarımızı güçlendirirken bir yandan da mikroekonomik ve sektörel dönüşümlere odaklanacağız. Üretken alanlarda, yenilikçi ve girişimci özel sektör öncülüğünde büyüyeceğiz. Dışa açık bir ekonomi olarak her alanda rekabetçiliği geliştirerek küresel yatırımları ve nitelikli insan gücünü cezbedeceğiz."

Geçici Bütçe Kanun Tasarısı hakkında da bilgi veren Ağbal, hükümetin aslında, daha önce TBMM'ye sunulan 2016 Yılı Bütçe Kanun Tasarısı'nı aralık ayı içerisinde yasalaştırmayı amaçladıklarını, bunun mümkün olamaması nedeniyle de Geçici Bütçe Kanun Tasarısı'nı TBMM'ye sunduklarını anlattı.