Advertisement

Başbakan Ahmet Davutoğlu “64'üncü Hükümet 2016 Yılı Eylem Planı” çerçevesinde vaat ve reformları sıralarken tarım sektörüne yönelik de önemli açıklamalarda bulundu.

Ak Parti'nin seçim beyannamesinde hali hazırda yer alan başlıkların reformlar çerçevesinde 3, 6 ve 12 aylık dönemlerde hayat geçirileceğini açıklayan Başbakan Davutoğlu, "Yemde ve gübrede KDV'yi tamamen kaldırıyoruz. Genç çiftçilerimize proje karşılığı 30 bin lira karşılıksız destek veriyoruz. Kırsal kalkınma desteklerinin 81 ile yaygınlaştırılmasını sağlamaya yönelik programlar hazırlıyoruz. Eylem planımızı hazırlarken ekonomik ve sosyal politikaları da bu anlamda birarada geliştirdik” dedi.

Hafta içinde Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında TOBB'da 81 ilin oda başkanları ile gerçekleştirilen toplantıda, IPARD kapsamı dışında kalan 39 ilin oda başkanlarının hepsi IPARD programının ve TKDK'nın kendi illerinde de olmasını ortak bir açıklama ile talep etti.

Zaten Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bünyesinde son 1 yıldır bu konuda bir çalışma yürütülüyordu. IPARD kapsamı dışındaki 39 il için yeni bir program yazımına başlandı.

Hafta içinde bu konudaki çalışmalar Ankara'da yapıldı. Afyonkarahisar'da da Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın diğer kuruluşlarından gelen daire başkanları, şube müdürleri, uzman ve mühendislerin katılımıyla programın detayları yazıldı ve üzerinde çalışıldı.

Çalışma sonucu TKDK, 81 ilde faaliyet gösteren ödeme ajansına dönüşecek. 2016 yılının Şubat ya da Mart ayında da tüm hazırlıkların sona ermesi planlanıyor.

Yakın zamanda tamamlanacak olan programın Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik tarafından açıklanacağı öğrenildi. Bakan Çelik'in “Kalan 39 ile de aynı şartlarda bir program hazırlığı yapın ve biran önce bitirin” yönünde talimat verdiği öğrenildi.

Hatırlanacağı üzere IPARD 1'in 15. çağrısı sona erdi. IPARD 2'de ilk çağrıya bu ay sonunda çıkılması bekleniyor. 2016 Ocak-Şubat döneminde ise projeler alınmaya başlanacak.

TARIMDA DİĞER REFORM ADIMLARI

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun tarım sektörüne yönelik diğer reform hamleleri şunlar:

 * İşletme büyüklüğü 5 dönümün altında olan meyve, sebze, süs bitkisi ve tıbbi aromatik bitki yetiştiricisi çiftçilere yönelik destekleme kararları hayata geçirilecek.

 * Çiftçilere seraların modernizasyonu için faizsiz kredi desteği uygulaması önümüzdeki haftadan itibaren başlatılacak.

 * Seralara ticarethane elektrik fiyatı yerine sulama suyu elektrik fiyatı uygulaması başlatılarak seracılık maliyeti düşürülecek.

Başbakan Davutoğlu, bunların herhangi bir yasal düzenlemeye ihtiyaç duyulmadığı için hemen hayata geçirileceğini açıklayarak, “Bakanlar Kurulu'ndan çıkacak kararla birlikte en geç bir hafta içinde bu alanlarda süreci başlatıyoruz” dedi.

Davutoğlu ayrıca mevsimlik tarım işçisi kadınların sosyal güvenceden daha fazla faydalanmalarını sağlayacak düzenlemeler yaptıklarını açıklayarak, “Mevsimlik tarım işçileri ile göçer ve yarı göçerlerin okullaşmasına yönelik tedbirleri alıyoruz” diye konuştu.

İrfan Donat