Advertisement

Para birimlerinde aşağı yönlü baskı oluşturacağı düşünülen faiz indirimlerine bel bağlayan traderlar için Aralık önemli bir ay.

Yeni Zelanda Merkez Bankası Başkanı Graeme Wheeler ekonomistlerin faiz indirimini açıklasa da para politikasında daha fazla gevşeme sinyali vermedi. Yeni Zelanda doları (NZD)Kasım'dan bu yana en büyük yükselişi kaydetti. Benzer bir durum da Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi'nin açıkladığı ek teşvik paketinin beklentilerin altında kalması sonrası euronun 2009'dan bu yana en büyük yükselişi kaydetmesinde yaşanmıştı.

Artık dikkatler Fed'in üzerinde bulunuyor. Fed'in sinyallerini verdiği politika kararı, spekülatörlerin diğer merkez bankalarının atacağı adımları tahmin ederek döviz kurlarının yönü konusunda bir karar vermesini zorlaştırıyor. Stratejistler, euroda olduğu gibi NZD tahminlerini de gözden geçirirken NZD'de bu yıl kaydedilen yüzde 13 düşüşün daha nereye kadar süreceği konusunda artık daha şüpheliler.

Singapur'da Royal Bank of Scotland Group'tan Mansoor Mohi-uddin "Yatırımcılar merkez bankalarının kararlarını değerlendirme konusunda oldukça zorlanıyor. MB'larının tümü, Fed'in pek yakında gerçekleşecek olan sıkılaştırması sonucunda doların kendi para birimleri karşısında değer kazanmasını umuyor. MB'ları böylece piyasanın daha fazla parasal genişleme beklentisini karşılamaya devam edebilmeyi ümit ediyor.

Döviz kuru hareketlerinden kar sağlamayı amaçlayan programları takip eden bir endeks olan Parker Küresel Para Yöneticileri Endeksi, bu ay yüzde 0.7 değer kaybederek 2015'teki kaybını yüzde 2.7'ye taşıdı. Bu 2011'den bu yana yaşanan en kötü yıllık düşüş oldu.