Advertisement

Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan, 2016 Yılı Eylem Planı'ndaki takvimlendirmenin hem kamuoyuna neleri, nasıl, ne kadarlık süre içerisinde yapacakları konusunda bilgi vermeyi, hem de bürokrasiye bir mesaj iletmeyi amaçladığını belirterek, "Şu süre içerisinde bunlar gerçekleşecek, gerçekleştiremeyen, bu sürece ayak uyduramayan arkadaşlarımız olursa bunları alacağız. Bizimle koşar adım çalışabilecek bir ekiple yolumuza devam edeceğiz" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan 64. Hükümet'in 2016 Yılı Eylem Planı'nın, çok kısa bir sürede nasıl hayata geçirileceğine ilişkin soru üzerine Elvan, AK Parti hükümetlerinin her zaman reform hükümetleri olduğunu ifade etti.

Bu dönemde, 1 Kasım seçimi sonrası vatandaşa olan sözlerinin ne kadarlık süre içerisinde gerçekleştirileceğini, kimlerin koordinasyonunda ve içeriklerinin ne olacağının belirlenmesini istediklerini vurgulayan Elvan, reform gerçekleştiren ve bunlarla kendisini yenileyen ülkelerin çok büyük büyüme trendinde bulunduğunu, işsizlik oranının düşük olduğunu, dünyadaki değişim ve dönüşüm koşullarına çok rahat ayak uydurduklarını, reform gerçekleştiremeyenlerde ise büyüme ve gelişmenin durakladığını, işsizlik oranının arttığını anlattı.

AK Parti olarak reformları, süreklilik arz eden ve kalıcı hale gelmesi gereken politika yaklaşımı olarak gördüklerini anlatan Elvan, kamuoyuyla paylaştıkları reformların yatırımcı açısından öngörülebilirliği sağlayacağını söyledi. Elvan, şunları kaydetti:

"Özellikle temel hak ve hürriyetler alanında halen atılması gereken adımlarımız var. Çıtamızı daha da yukarılara çekmek durumundayız. Demokrasi, adalet, temel hak ve hürriyetleri, ekonomiden, hayatın akışından ayrı düşünebilmemiz mümkün değil. Biz hep şunu gördük; demokratikleşme, adalet ve ekonomi alanındaki reformlarla birlikte gerçekleştirilirse gerçekten hem ülkenin büyüme potansiyelini daha da yukarılara çekebildiğimizi, hem de Türkiye'nin cazibesi yüksek, iş adamlarımız, sivil toplum kuruluşlarımız ve vatandaşlarımız açısından son derece memnuniyet yaratan ve ekonomiye son derece olumlu yansımaları olan bir yapıya dönüştüğünü gördük."

 "Kamu yönetimine özel sektör dinamikliği getirilecek"

Elvan, demokratikleşme ile temel hak ve hürriyetleri "olmazsa olmaz" olarak nitelediklerine dikkati çekerek, bu konularda bugüne kadar attıkları adımların üzerine yeni adımlar atmak zorunda olduklarını ifade etti. Kamu yönetiminde dinamik, etkin bir yapıya özellikle merkezi idarelerin dönüşmesinin önemine işaret eden Elvan, diğer taraftan merkezi idarelerle yerel yönetimler arasındaki ilişkilerin daha sağlıklı, daha rasyonel bir yapıya oturması gerektiğini bildirdi.

Kamu yönetiminde yatırımcıların, iş dünyasının hala şikayet ettiği konular bulunduğunu anımsatan Elvan, "Biz bürokrasiyi mümkün olduğu ölçüde azaltan, karar süreçlerini hızlandıran, bir anlamda özel sektör ne kadar hızlı ve dinamik bir yapıda çalışıyorsa, aynı hızlılığı ve aynı dinamikliği kamu yönetiminde de sağlamayı temelde hedefliyoruz" diye konuştu.

Yatırım yapmak isteyenlerin Türkiye'de en az 4-5 bakanlığa gidip izin alması gerektiğini, bunlardan birinden izin almak için 3-4 yıl bekleyebildiğini ve bazen bu süre sonunda izin alınamadığını dile getiren Elvan, "İşte bunları çok hızlı çözebilen, bir anda toplanıp dağılabilen yapılar oluşturacağız. Bakanlıklardan ilgili yöneticiler bir araya gelip bu kararı hemen verecekler ve ilgili yatırımcıya da bu kararı aktaracaklar. Biz süreçleri kısaltacağız, bürokrasiyi azaltacağız. Devlet yapısını dinamik bir yapıya bürüyeceğiz" açıklamasında bulundu.

Bürokrasiye mesaj

Lütfi Elvan, reform paketinde şeffaflığa önemli yer ayrıldığının anımsatılması üzerine, bürokratik oligarşiyi kıracaklarını söyledi. Hükümette siyasi kararlılık bulunduğuna işaret eden Elvan, şöyle konuştu:

"Bizim bu takvimlendirmeyi yapmamızın temel nedenlerinden bir tanesi kamuoyuna neleri nasıl ne kadarlık süre içerisinde yapacağımızı açıklamak ama aynı zamanda bürokrasiye de bir mesaj vermek. Şu süre içerisinde bunlar gerçekleşecek, gerçekleştiremeyen, bu sürece ayak uyduramayan arkadaşlarımız olursa bunları alacağız. Bizimle koşar adım çalışabilecek bir ekiple yolumuza devam edeceğiz. O açıdan takvimlendirmenin çok önemli olduğuna inanıyorum. Süreleri kısa koyduk, üç aylık, altı aylık süreçte çok önemli reformlarımız var. Bizim bunlara ihtiyacımız var, hızlı hareket etmemiz lazım. Biz 4 yıllık bir hükümet olacağız ama biz istiyoruz ki seçim beyannamemizde yer alan hususların yüzde 80-90'ını ilk bir yıllık süreçte gerçekleştirelim. O nedenledir ki bu bir yıllık süre içerisinde çok yoğun bir şekilde, geceli gündüzlü, hafta içi hafta sonu ayırt etmeksizin çalışacağız ve bu reformları teker teker hayata geçireceğiz. "

Elvan, hesap verebilirlik hususunun önemine işaret ederek, bunun hem siyasetçi, hem de bürokrat açısından sorumluluk anlamına geldiğini belirtti. Elvan, "Herhangi bir taleple karşı karşıya kalan ve bunu 3-5 ay içerisinde sonuçlandırmayan bürokrata bunun hesabının sorulacağını" kaydetti.

"Kamu iş ve eylemlerinin tamamı orta vadede sanal ortama taşınacak"

Reformların hayata geçirilmesinin ekonominin güçlenmesi, vatandaşların temel hak ve hürriyetler alanındaki kazanımlarının artırılması, Türkiye'nin bir çekim merkezi olmaya devam etmesini sağlayacağına dikkati çeken Elvan, reformların bürokratik engelleri ortadan kaldıracağını, sosyal devlet anlayışının tesisini tam manasıyla yerleştireceğini ve ekonomide ciddi bir atılım gerçekleştirileceğini söyledi.

Bir taraftan bürokrasinin özellikle veri altyapısı ve vatandaşla olan iş ve ilişkilerin düzenlenmesi için Eylem Planı'nda bulunan çok önemli düzenlemelerin hayata geçirileceğini bildiren Elvan, vatandaşların kurum kurum dolaşmadan dijital ortamda kamu işlemlerini gerçekleştirmesi için çalışma yaptıklarını anlattı. Elvan, kamudaki binlerce iş ve eylemlerin teker teker üzerinden geçeceklerini ve bunların önemli bir kısmının, orta vadede tamamının sanal ortama aktarılmasını sağlayacaklarını belirtti.

"Darbe dönemlerinden kalan mevzuat değişecek"

Lütfi Elvan, darbe dönemlerinden kalan mevzuatın değiştirilmesi için yapılacak çalışmalara ilişkin bir soruyu yanıtlarken, söz konusu dönemden kalan çok sayıda ikincil düzenlemenin bir kısmının ayıklandığını, kalan kısmının da ayıklanacağını anlattı.

İkincil düzenlemeleri ayıklarken, yasalarda darbe dönemlerinden kalan bir takım izleri ortaya koyacaklarını bildiren Elvan, şunları kaydetti:

"Bunları bir paket haline getireceğiz ve darbe döneminden kalan ilgili kanundaki maddeleri temizleyeceğiz. Meclis'te zaten gerekli çoğunluğumuz var ama biz yine de bunları muhalefetle konuşacağız, anlatacağız. Daha hızlı geçmesini temin eden bir yaklaşım içerisinde olacağız. 3 aylık süreçte bunu gerçekleştireceğiz, kararlıyız. Başbakanlığımızda bu konuyla ilgili bir çalışma başlatılmıştı. Bu çalışmayı nihaileştireceğiz ve darbe dönemlerinden kalan antidemokratik ne kadar uygulama varsa bunlar bizim mevzuatımızdan arındırılmış olacak."