Advertisement

ABD'de Kasım ayında ÜFE yüzde 0.3'lük artışla, değişim olmayacağı yönündeki beklentinin üzerinde geldi. Söz konusu veri Ekim ayında yüzde 0.4 gerilemişti.

ABD üretici fiyatları, Haziran ayından bu yana hizmet sektöründe kar marjlarının ucuz maliyetleri dengeleyerek daha da artması ile en güçlü yükselişini gerçekleştirdi.

Çalışma Bakanlığının Cuma günkü açıklamasına göre, üretici fiyat endeksi (ÜFE), bir önceki ayki yüzde 0.4'lük düşüşünün ardından bu ay yüzde 0.3 yükseldi. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan tahmini değişim olmayacağı yönündeydi. Maliyetler geçtiğimiz 12 ay içinde yüzde 1.1 düşüş kaydetti.

Gıda ve enerji dışı ÜFE ise aylık %0.3 arttı.

Söz konusu rapor, ürün fiyatları düşüşünü beşinci aya taşırken, azalan küresel talebin ve güçlenen doların altını çizdi. 2006 yılından bu yana ilk kez faiz artırımına gitmesi beklenen Fed politika yapıcıları, düşük enerji fiyatları ve güçlü doların enflasyon üzerinde geçici etkileri olacağına değinmişti.

Detroit'te Ameriprise Financial Inc. kıdemli ekonomisti Russell Price, “Gelişme göstermiş olabiliriz fakat yakın bir zamanda yüksek enflasyon düzeyine ulaşmamız zor görünüyor. Fed, mevcut gelişmeleri enflasyon hedefine ulaşmada destekleyici olarak değerlendiriyor” dedi.