Advertisement

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, askeri alandaki harcamalar için "ekstra paralarının" olmadığını belirterek, bu alan için ayrılan bütçeye uygun hareket edilmesini istedi.

Moskova'da, Savunma Bakanlığı yönetim kadrosuyla yıllık değerlendirme toplantısına katılan Putin, askeri harcamaların bütçeye uygunluğu konusunda dikkatli olunması uyarısında bulundu.

Putin, "Daha önce defalarca söyledim, tekrar vurgulamak istiyorum. Ekstra paramız yok. Planlanan her şey, belirlenen süre içinde ve ayrılan bütçeyle gerçekleştirilmelidir"dedi.

Bu yıl ordunun modernizasyonu ve gelişimi için çok şey yapıldığını ifade eden Putin, silahlı kuvvetlerin operasyonel kullanımında yeni bir düzeye ulaştıklarını söyledi.

Putin, 5 yıllık planlamanın değişen askeri politik gelişmelere göre yenilenmesini, ordu envanterinin modernizasyonuna devam edilmesini, askeri harcamalarda dikkatli olunmasını, stratejk ve nükleer gücün artırılması, ani tatbikatlara devam edilmesini ve uluslararası işbirliğinin geliştirilmesini istedi.

"Suriye'de tehdit oluşturacak her hedef imha edilsin"

Putin, Suriye'de yaptıkları hava operasyonlarında kullandıkları "yeni nesil silahlarla teröristlerin ciddi kayıplar verdiğini" savundu.

Suriye'deki Rus askeri varlıklarına ilişkin güvenliğin artırıldığını hatırlatan Putin, Rus askeri unsurlarına karşı tehdit oluşturacak her türlü hedefin imha edilmesini istedi.

Putin, ABD ve İsrail başta olmak üzere Suriye'de terörle mücadelede istekli tüm ülkelerle işbirliğinin geliştirilmesinin önemine işaret etti.

"NATO dinamik şekilde genişliyor"

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, NATO'nun dinamik bir şekilde genişlediğini savunarak, bu yıl Baltık ülkeleri, Romanya ve Polonya'da birliğe ait uçak sayısının 8, asker sayısının ise 13 kat arttığını ileri sürdü.

Konuşmasında diğer küresel gelişmelere de değinen Şoygu, Savunma Bakanlığı'nın 5 yıllık eylem planının tüm bu unsurları içerdiğini kaydetti.

Şoygu, 2015 yılında sözleşmeli asker sayısının bir önceki yıla göre yüzde 10 artarak 352 bine ulaştığını aktardı.

Rus uçaklarının Suriye'de yaklaşık 4 bin uçuş gerçekleştirdiğini ve toplamda 8 bin hedefi imha ettiği bilgisini paylaşan Şoygu, Suriye'ye 200 bin tonun üzerinde kargo taşıdıklarını söyledi.

 

HaberTürk