Advertisement

Borsa İstanbul Eski Yönetim Kurulu Başkanı ve AKP İzmir milletvekili İbrahim Turhan, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun açıkladığı reform paketinin maliyetinin milli gelirin %1'leri civarında kalacağını ve bu yükün bir sıkıntı doğurmayacağını belirtti. 

Turhan yapısal reformların kısa dönemde harcama artırıcı etkisi olabileceğini ancak uzun vadede gelirleri artıran, giderleri azaltan etkisi olacağını kaydetti.

- Bu kadar küçük ilave yük bir sıkıntı doğurmaz

Turhan söz konusu reformların orta ve uzun dönemde kamu üzerinde yük getirici değil, tersine gelirleri artıran, giderleri artıran yönü olduğunu belirterek "Kısa dönemde maliyeti olacak kuşkusuz, milli gelirin %1'leri civarında kalacak bir etkiden bahsediyoruz. Bu yapıda bu kadar küçük ilave yük bir sıkıntı doğurmaz" dedi.

- Fed sanıldığı kadar katı yol haritası çizmeyecektir

Avrupa Merkez Bankası'nın parasal genişlemenin uzatılması kararının yatırımcıların beklentisini karşılamadığına yönelik bir algı oluştuğunu belirten Turhan, "Piyasalar merkez bankalarının likiditesine adeta bağımlılık oluşturdular. Toz duman sakinleştikten sonra ortada endişe duyulacak bir durum olmadığını görecekler. AMB kararı panik gerektirecek bir karar değil" dedi.

Turhan, "Gerek ABD Merkez Bankası, gerek Avrupa Merkez bankası özellikle küresel gelişmeleri dikkate alarak yatırımcıların endişe ettiği kadar katı bir yol haritası çizmeyecektir diye düşünüyorum" ifadesini kullandı.