Advertisement
ABD hazine tahvilleri, Fed'in 16 Aralık'ta faiz artırımı açıklayacağına ilişkin beklentilere karşın, yoğun yatırımcı ilgisiyle geçtiğimiz hafta yükseldi. 10 yıllık tahvil faizleri, değer kaybeden petrolün enflasyon beklentileri üzerindeki olumsuz etkisiyle, Ekim ayından bu yana görülen en sert haftalık düşüşü kaydetti.
 
ABD hisse senetlerindeki kayıplar da yatırımcıların güvenli liman arayışında etkili oldu. ABD bu hafta 58 milyar dolarlık kuponlu tahvi satışı gerçekleştirdi. Satışa, talep göstergesinin Eylül ayından bu yana en yüksek düzeyde olduğu 10 yıllık tahviller de konu oldu.
 
Memphis, Tennessee'de Raymond James & Associates'dan Kevin Giddis, "Petroldeki düşüş, traderlara getiri eğrisinin uzun tarafında yeşil ışık yakıyor. Ciddi bir enflasyon korkusu mevcut değil" dedi.
 
Bloomberg Bond Trader verisine göre, 10 yıllık gösterge tahvil faizi, bu hafta 14 baz puan (0.14 yüzde puanı) düşerek yüzde 2.13 seviyesine geldi. Kasım 2025 vadeli yüzde 2.25 faizli tahvilin fiyatı, 1000 dolar nominal değerde yaklaşık 1 1/4 (12.50 dolar) yükselerek 101 2/32 seviyesinde gerçekleşti. 30 yıllık tahvil faizleri de, petroldeki düşüşle, 10 yıllık tahvil faizindeki düşüşe yakın miktarda kayıp kaydetti.