Advertisement
Çin'den son gelen ekonomik veriler, politika yapıcıların birkaç defa parasal ve mali teşvik açıklamasının ardından, ekonominin istikrara kavuştuğuna ilişkin yeni kanıt oldu. 
 
Bloomberg'ün aylık Çin GSYİH göstergesi, Cumartesi günü üçüde beklentilerin üzerinde gelen sanayi üretimi, perakende satışlar ve sabit yatırımlar verilerinin ardından, Kasım ayında yüzde 6.85'lik büyümeyi işaret etti. Bu, göstergenin Haziran ayından bu yana kaydettiği en yüksek büyüme beklentisi. 
 
Çin ekonomisinin eski dinamolarının beklenmeyen gücü ve yenilerinin canlılığı, Fed Başkanı Janet Yellen'ın, gelecek hafta yetkililerle biraraya gelerek 2006 yılından bu yana ilk kez gerçekleştirilecek olası bir faiz artırımı kararı önündeki engellerin kalkmasına destek olabilir. 
 
Bloomberg Intelligence ekonomistleri Fielding Chen ve Tom Orlik, Cumartesi günü yazdıkları bir raporda "Teşvik, büyümenin istikrara kavuşmasında itici güç oluyor. Çin'den gelen güçlü veriler, gelecek hafta Fed'in faiz artırımına gitmesi önündeki olası engeli kaldırıyor. İstikrara kavuşan büyüme, Çin politika yapıcılarının ek teşvik açıklama aciliyetini azaltıyor" dedi.