Advertisement

Volkswagen AG (VW), gelecekte piyasaya sürülecek otomobillerine yatay piller entegre etmeye hazırlanıyor. Alman üretici, emisyon skandalı sonrası elektrikli araç programını hızlandırmayı planlıyor. 

VW'den Herbert Diess'e göre şirket, elektrikli araçların menzillerinin artması ve maliyetlerin azalmasıyla birlikte talebin hızla artmasını bekliyor.

Diess, bir mülakatta "Yatay pillerin elektrikli araçlara uygulanmasını amaçlayan özel bir mimari geliştiriyoruz. Bu bizim için bir atılım olacak" dedi.

VW, dizel araçlarla ilgili egzoz emisyon skandalının ortaya çıkmasının etkileriyle mücadele ederken, diğer bir taraftan elektrikli araç konusunda rakiplerine yetişmeye çalışıyor. Ortaya çıkan zararlı gazların miktarını, sadece araçlar egzoz emisyon testine girdiğinde düşürmesi için geliştirilen yazılım, dünya genelinde 11 milyon araca yüklenmiş durumda. VW, dizel araçları geri çağırmak için üçüncü çeyrekte 6.7 milyar euro (7.3 milyar dolar) ayırmış bulunmakta. Bu miktara olası düzenleyici kurumlar tarafından verilecek olası cezalar veya açılan yüzlerce dava sonucunda oluşabilecek maliyetler dahil olmamakta.