Advertisement

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Türkiye'nin 3. çeyrekte yüzde 4'lük büyümesinin 4. çeyrek ve 2016 yılı için ümit verici olduğunu belirterek, "Türkiye'nin 2015 yılında yüzde 3,5 üzerinde bir büyüme sağlayabileceğini rahatlıkla söyleyebiliriz" dedi.

Işık, Türkiye Bilimler Akademisi'nin (TÜBA) 48. Genel Kurulu öncesinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Türkiye'nin 2015 yılın 3. çeyreğine ilişkin açıklanan büyüme verilerine değinen Işık, yakalanan yüzde 4'lük büyümenin beklentilerin üzerinde olduğunun altını çizdi.

Bakan Işık, şunları kaydetti:

"Türkiye'ye güvenen insanlar bugüne kadar hiç kaybetmedi. 3. çeyrek büyümesi de Türkiye'ye güvenen insanların kaybetmeyeceğini gösteriyor. Türkiye'nin 3. çeyrekte yüzde 4'lük bir bir büyüme yakalaması 4. çeyrek ve 2016 için son derece ümit verici bir durum. 4. çeyrek büyümesini daha da iyi gelecek inşallah. Türkiye 2015 yılında yüzde 3,5 üzerinde bir büyüme sağlayabileceğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Bölgemizdeki risklerin çok daha fazla artmaması durumunda 2016 yılının Türkiye açısından çok daha iyi bir yıl olacağını öngörebiliriz."

"4. prototip crossover olacak"

Işık, yerli otomobilde daha önce belirlenen yol haritasına uygun şekilde çalışmaların devam ettiğini belirterek, bu kapsamda 3 prototipin kamuoyuyla paylaşıldığını 4'üncünün de 22 Aralık'ta hazır olacağını söyledi.

Işık, söz konusu prototipin "cip" diye bilinen crossover modeli olacağını ifade ederek, "Buna da TÜBİTAK'ın teknolojisini yükleyeceğiz ve testlerini başlatacağız. 2016 sonu itibarıyla her türlü arazi iklim ve mevsim şartlarında testlerini denemelerini yapacağımız bir filo üretmeyi planlıyoruz" diye konuştu.

AA