Advertisement

Avustralya'nın en büyük ihracat kaleminin fiyatı bu yıl yarıya düştü. Şaşırtıcı olan ise, ekonomistlerin 2016 büyüme tahminlerini oluştururken, demir cevherinin büyümeyi destekleyeceğine ilişkin giderek güçlenen görüşleri. 

Demir cevherinin 2016 yılında büyümeyi destekleyici etkisinin olacağı yönündeki görüşlerin nedeni ise, Avustralyalı üreticilerin giderek kötüleşen arz fazlasıyla bu yıl yarıya inen demir fiyatının olumsuz etkisini, hacmi ikiye katlayarak dengelemeye çalışmaları. Piyasaya yeni girişler de üretim hacmini artırmaya destek oluyor.

Madencilik sektöründe azalan yatırımlardan dolayı aşağı sürüklenen ekonominin olumsuzluğunu azaltan diğer bir unsur ise ihracattaki artış. Citigroup Inc. ve Goldman Sachs Group Inc.'e göre bu durum gelecek yılki ekonomik büyümenin önemli bir kısmında etkili olacak. Yine de, emtia fiyatlarındaki düşüş mali gelirlere zarar veriyor ve hükümetin on yıllık sürecin sonuna kadar mali falza verme hedefine ulaşmasını zorlaştırıyor.

Sydney'de Macquarie Group Ltd. ekonomik araştırma bölüm başkanı James McIntyre, "Söz konusu milli gelir olunca, dik durabilmek için daha hızlı koşuyoruz" dedi.