Advertisement

Ekonomi ve siyaset gündemi - 14 Aralık Pazartesi

1- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde 2015 Yılı Türkiye Bilimler Akademisi Ödülleri törenine katılacak.

- Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Bakanlar Kurulu üyeleriyle akşam yemeğinde bir araya gelecek.

(Ankara/11.00/20.00)

2- Başbakan Ahmet Davutoğlu, Çankaya Köşkü'nde düzenlenecek Bakanlar Kurulu toplantısına ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Bakanlar Kurulu üyeleri ile eşlerine vereceği yemeğe katılacak.

(Ankara/16.30/20.00)

YASAMA YÜRÜTME SİYASET

1- Türkiye-AB Hükümetlerarası Katılım Konferansı'nda, "Ekonomik ve Parasal Politika" başlıklı 17. fasıl müzakerelere açılacak.

- AB ile Müzakere Heyeti'nde yer alan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, konferansın ardından AB yetkilileriyle birlikte basın toplantısı düzenleyecek.

- Şimşek, Bozkır ve Çavuşoğlu, Hollanda Dışişleri Bakanı Bert Koenders tarafından verilecek akşam yemeğine katılacak.

- Bozkır, Rekabetten Sorumlu AB Komisyonu Üyesi Margrethe Vestager ve AB Komisyonu'nun İşler, Büyüme, Yatırım, Rekabetten Sorumlu Başkan Yardımcısı Jyrki Katainen ile ayrı ayrı görüşecek.

- Çavuşoğlu, AB Dış İlişkiler Konseyi Toplantısı kapsamında düzenlenecek öğle yemeğine iştirak edecek.

( Brüksel)

2- HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, çeşitli programlara katılacak.

(Diyarbakır/12.00)

3- CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya, Silifke Belediyesinde çalışan taşeron işçilerin "sendikalaşma etkinliği"nde yer alacak.

(Mersin/10.00)

DÜNYA-DİPLOMASİ

1- İsrail ile Filistinliler arasında yaşanan gerginlikle ilgili gelişmeler izleniyor.

(Kudüs/Ramallah/Gazze)

2- Türkiye'nin Kudüs Başkonsolosluğuna bağlı Yunus Emre Türk Kültür Merkezi'nin düzenlediği, Anadolu Ajansı Fotomuhabiri Salih Zeki Fazlıoğlu'nun çektiği fotoğraflardan oluşan "Türk Gözüyle Filistin" sergisinin açılışı yapılacak.

(Kudüs)

3- Suriye'deki iç savaş, bölgedeki yansımaları ve Rus uçaklarının saldırıları takip ediliyor.

(Şam/Halep)

4- Halep'in kuzeyinde muhaliflerle, terör örgütü IŞİD ve PYD arasındaki çatışmalar izleniyor.

(Halep)

5- ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun, terör örgütü IŞİD hedeflerine düzenlediği hava saldırıları ve Irak'taki çatışmalara ilişkin gelişmeler takip ediliyor.

(Erbil/Bağdat)

6- Yemen'deki çatışmalar ve yaşanan gelişmeler izleniyor.

(Sana)

7- İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hüseyin Cabir Ensari haftalık basın toplantısı düzenleyecek.

(Tahran)

8- Yunus Emre Türk Kültür Merkezi tarafından düzenlenen "Medeniyetin Mimarları: Mimar Sinan" sergisinin açılışı ve "Mimar Sinan ve Osmanlı Mimarisi" konulu konferans takip edilecek.

(Tahran)

9- Mısır'ın dört bölgesinde, meclisteki son 13 sandalye için milletvekilli seçimlerinin ikinci tur oy verme işlemi yapılacak.

(Kahire)

10- Fransa'da, bazı ülkelerin dışişleri bakanları ve üst düzey yetkililerinin katılımıyla Suriye konulu toplantı düzenlenecek.

(Paris)

EKONOMİ

1- TÜİK, kasım ayına ilişkin Tarım Ürünleri Üretici Fiyat Endeksi ile 2014 yılına ait Radyo ve Televizyon Kurum İstatistiklerini açıklayacak

(Ankara/10.00)

 AA