Advertisement

(20:00'de güncellendi)

ABD hisse senetleri,petrolün varil başına 36 doların üzerine çıkmasının ardından kayıplarını geri alırken, ABD Hazine tahvilleri, emtia ve yüksek faizli tahvillerdeki satış dalgasının Fed'i beklenen faiz artırımından vazgeçirebileceği endişelerinin azalması ile birlikte kayıplarını genişletti.

Dow Jones endeksi, petroldeki yükselişle birlikte Chevron Corp.'un sıçrama yapmasının ardından, 125 puanlık kaybını geri aldı. Yatırım yapılabilir notun altındaki şirket tahvillerini içeren bir exchange traded fonu (ETF), iki yüksek faiz fonunun geçen hafta ödemeleri askıya alması ve üçüncüsünğn ise tüm portföyünü likide ettiğini açıklamasının ardından 2009'dan bu yana en düşük seviyesine indi. ABD'nin 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi yedi baz puan yükselerek yüzde 2.21'e çıktı.

Minneapolis'te Wells Capital Management Inc. şef yatırım stratejisti Jim Paulsen, "Fed ile ilgili haberlerden kaynaklanan çok fazla hareketlilik var," dedi ve "Emtiadaki çöküşten kaynaklanabilecek diğer bir finansal baskı duyurusu vu hareketi aşağı yönde yoğunlaştıracaktır. Neyse ki dolar bir miktar istikrarlı. Eğer petrol fiyatları biraz istikrar kazanırsa, yükselişlerde alış yapacak yatırımcılar var" şeklinde görüş bildirdi.

Fazi artırımı ihtimalinin yüksek olduğunu işaret eden Fed politika yapıcılarının toplanmasından iki gün önce, küresel finans piyasalarında huzursuzluk hakimdi. Emtia piyasalarındaki satış dalgası, emtia üreticisi şirketliernin ayakta kalamayacağı endişelerini artırırken, yüksek faizli kredi piyasalarındaki zayıflık yayılma korkularını tetikledi. Yüksek borçlanma maliyetleri beklentisi, küreseş hisse senetlerinin toplam değerinde 1 Aralık'tan bu yana yaklaşık 2.5 trilyon dolarlık erimeye sebep oldu ve hisse senetlerindeki dalgalanma arttı.

Piyasalar

Standard & Poor's 500 (S&P500) Endeksi kısa süreliğine 6 Ekim'den bu yana en düşük seviyesini gördükten sonra toparlandı ve yüzde 0.1'in altında ir yükseliş göstererek, New York saati ile 12:32'de 2,013.02 puana çıktı. Stoxx Euorpe 600 Endeksi yüzde 1.8 düştü ve düşüşünü beşinci güne taşıdı.

Batı Teksas petrolü (WTI) yüzde 2 yükselerek varil başına 36.34 dolara tırmandı. Petrol kısa süreliğine 2009'dan bu yana ilk kez 35 doların altına indi. Bloomberg Emtia Endeksi yüzde 0.5 düşüşle 1999'dan bu yana en düşük seviyesini gördü. Spot altın yüzde 0.3 değer kaybederek ons başına 1,071.39 dolara geriledi. Sanayi metalleri yeniden düşmeye başladı.

ABD'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi sekiz baz puan yükselerek yüzde 2.21'e çıktı.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi düşüşünü dokuzuncu güne taşıdı ve Haziran ayından bu yana en uzun düşüş dönemine yöneldi.

Dolar yatırımcıların Fed toplantısına hazırlanmaları ile birlikte dalgalandı.

(20:00'de güncellendi)