Advertisement

AP'nin haberine göre Ege Denizi'nde Rusya'ya ait Smetlivy isimli gemi ile Türk balıkçı teknesinin çarpışma noktasına geldi. İddiaya göre çarpışmayı engelleme amacıyla Türk teknesine küçük çaplı silahlarla uyarı ateşi açıldı. Ege'de yaşanan bu olay üzerine, Türkiye'nin Moskova'daki askeri ataşesi Rusya Savunma Bakanlığı'na çağrıldı.

Öte yandan konu ile ilgili ilk açıklama Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan geldi. Çavuşoğlu, balıkçılarla görüştükten sonra açıklama yapacağız" dedi.

Türk balıkçı teknesine uyarı ateşi açıldı iddiası

Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada Ege Denizi'nin kuzeyinde Limni Adası'nın 22 kilometre açığında Türk balıkçı teknesinin uyarılara yanıt vermemesi üzerine küçük çaplı silahlarla tekneye uyarı ateşi açıldığı öne sürüldü.

Açıklamada çarpışmayı önleme amacıyla Türk teknesine 600 metre uzaklıktayken ateş açıldığı iddia edildi. Ateşin ardından 540 metre uzaklıktayken Türk teknenin rotasını hemen değiştirdiği de kaydedildi.

Olayın ardından Moskova'da Türk büyükelçiliğindeki askeri ateşi Savunma Bakanlığı'na çağrıldı.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan ilk açıklama

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rus gemisinden Türk teknesine uyarı ateşi açılması ile ilgili konuştu. Çavuşoğlu, balıkçılarla görüştükten sonra açıklama yapacağız" dedi.


Rus gemisi 19 eylül'de Çanakkale Boğazı'ndan geçmişti

Rusya'ya ait "Smetlivy" isimli güdümlü füze destroyeri 19 Eylül'de Çanakkale Boğazı'ndan geçip Ege Denizi'ne açılmıştı.

Habertürk