Advertisement

Fransa'da merkez sağ ve iktidardaki sol parti bölgesel seçimlerin kazananı oldu.

Resmi olmayan sonuçlara göre, merkez sağın lideri ve eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin partisi Cumhuriyetçiler ve ortakları 13 bölgeden 7'sinin yönetimini aldı.

Hükümetteki Sosyalist Parti (PS) ve ortakları ise en az 5 bölgede yönetimi ele geçirdi. İlk turdan birinci parti olarak çıkan aşırı sağcı Ulusal Cephe (FN) partisi ise hiçbir bölgede rakipleri karşısında yeterli oyu alamadı.

FN Lideri Marine Le Pen, kendi bölgesi Nord-Pas-de Calais Picardie'de oyların yüzde 42'sini alırken zaferi yüzde 57 ile merkez sağ adayı Xavier Bertrand'e kaptırdı.

Seçimlerin geçen hafta düzenlenen ilk turunda FN'in 6 bölgede birinci olması sonrası PS, aşırı sağ tehlikesine karşı 3 bölgede listelerini geri çekme kararı almıştı. PS lideri Başbakan Manuel Valls partisinin listelerini çektiği bölgelerde seçmenlere merkez sağa oy verme çağrısında bulunmuştu.

İçişleri Bakanlığı'nın verilerine göre ilk turda FN yüzde 29,5, merkez sağdan Cumhuriyetçiler, Demokratlar ve Bağımsızlar Birliği (UDI) ile Demokrat Hareket (MODEM) yüzde 27,4, iktidardaki PS yüzde 22,7 ve Avrupa Ekoloji ve Yeşiller Partisi Fransa (EELV) ise yüzde 6,6 oy almıştı.

 "Aşırı sağdan gelen tehdit henüz bertaraf edilemedi"

Sosyalist Parti (PS) Genel Başkanı ve Başbakan Manuel Valls, "Aşırı sağdan gelen tehdit, henüz bertaraf edilemedi" dedi.

Fransa'da ikinci turu yapılan bölgesel seçimlerinin resmi olmayan sonuçların belli olmasının ardından, ilk turu birinci parti olarak bitiren aşırı sağcı Ulusal Cephe'nin (FN) 13 bölgenin hiçbirinden zaferle çıkamaması üzerine siyasiler açıklamalarda bulundu.

"Seçmeden gelen bir uyarıydı"

Merkez sağdan Cumhuriyetçiler'in Lideri eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy de "Seçimlerin ilk turu, seçmeden gelen bir uyarıydı" diyerek aşırı sağın artan oylarına dikkati çekti.

"Bölge meclislerinde sayımızı 3 katına çıkardık"

FN Lideri Marine Le Pen ise kaybetmediklerini, aksine kazandıklarını dile getirdi. FN adayları karşısında uygulanan tek liste yönteminin şimdilik başarılı olduğunu aktaran Le Pen, bir sonraki seçimlerde ana muhalefette yer alacaklarını söyledi.

"Bölge meclislerinde sayımızı 3 katına çıkardık. Artık Fransa'da iki partili yarışın içinde yer almaya başladık" ifadelerini kullanan Le Pen, destekçilerine teşekkür ederek bunun bir kayıp olmadığını yineledi.

AA