Advertisement

Çin yuanı, merkez bankasının para biriminin yalnızca dolar karşısındaki hareketleri ile ölçülmemesi gerektiğini açıklaması ve bu açıklamanın yuanın daha da düşmesine izin evrileceği şeklinde yorumlanmasının ardından dört yılın en düşük seviyesine geriledi.

Çin Merkez Bankası, Cuma günkü açıklamasında, kurların birden fazla ülke ile dış ticaret ve yatırımların bir yansıması olduğunu ve piyasanın yuanın bir kur sepeti karşısındaki dalgalanmalarını dikkate alması gerektiğini kaydetti. Bankalararası işlemleri düzenlemek için Çin Merkez Bankası'nca kullanılan Çin Döviz Ticaret Sistemi, 13 para biriminden oluşan yeni bir yuan endeksi hazırladı ve dolar bu sepette yüzde 26.4 ağırlığa sahip.

Yuan dolar karşısında yüzde 0.05 düşüşle, Şanghay saati ile 13:37'de 6.4585 seviyesine indi. Çin para birimi erken saatlerde 6.4665 seviyesine inerek Temmuz 2011'den bu yana en düşük seviyesini gördü. Çin yuanı bu yıl dolar karşısında yüzde 9 değer kaybederken, Bloomberg tarafından takip edilen 16 önemli para biriminin 12'si karşısında yükseldi. Çin Merkez Bankası Pazartesi günü referans kuru yüzde 0.21 düşürerek dört yılın en düşük seviyesi olan 6.4495'e indirdi.

DBS Hong Kong Ltd.hazine ve piyasalar idari direktörü Tommy Ong, "Son hareket, Çin Merkez Bankası'nın daha zayıf yuan fiksinglerine izin vereceğini işaret ediyor," dedi ve "Yuan ayrıca, bu haftaki muhtemeln Fed faiz artırımının da baskısı altında" şeklinde görüş bildirdi.