Advertisement

Asya hisse senetleri, bu hafta gerçekleştirilecek Fed toplantısından çıkacak faiz kararına ilişkin giderek artan endişeyle birlikte Eylül ayından bu yana en sert düşüşünü kaydetti. Petrol geri çekilip yuan dört yılın düşüğüne inerken, rand güçlü yükseldi.

Nikkei 225 Hisse Senedi Endeksi yüzde 2.1 düştü ve bölgesel hisse senedi göstergesi, Asya hisselerinin Cuma günkü satış dalgasını devam ettirmesiyle birlikte 10 haftanın en düşük seviyesine yöneldi. Yuan, Çin'de yuanın birçok para birimi karşısındaki değerini takip eden yeni endeksin tanıtılmasının ardından, değer kaybetti. Güney Afrika Randı, Devlet Başkanı Zuma'nın maliye bakanı konusundaki tavrını değiştirmesinin ardından yedi yılın en güçlü yükselişini gerçekleştirdi.

Sydney'de Perpetual Ltd. yatırım stratejisi bölüm başkanı Matthew Sherwood, “ Mevcut algı çok zayıf. Dokuz yıldır gerçekleştirilecek ilk faiz artırımına doğru ilerliyoruz ve emtia fiyatlarının düşmeye devam ettiği bir ortamdayız. ABD yeterince güçlü görünüyor ama yinede bu, tarihindeki en zayıf toparlanma ve bunun stresi gerginliği gelişen piyasalara yansıyor” dedi.

Yatırımcılar, Fed'in 16 Aralık toplantısında faiz artırımına gideceğine ilişkin güçlü beklentiyle, ABD çöp tahvilleri, emtialar ve gelişen piyasa hisseleri gibi daha riskli varlıklardaki pozisyonlarını azaltıyorlar. Çin'den haftasonu gelen Kasım ayı ekonomik verileri, ABD faiz artırımı önündeki olası engelin kalkmasına destek olabilir.